Gündem Haberleri

  ALES sonuçları sonrasında ortalamalar belli oldu

  Hürriyet Haber
  21.12.2017 - 16:50 | Son Güncelleme:

  ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. 19 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ALES sonbahar dönemi sınav sonuçları, ÖSYM’nin ‘aday işlemleri’ sayfası üzerinden sorgulanabilecek. İşte sonuç sorgulama sayfası ve ALES puanının kullanım alanları!

  ÖSYM tarafından 19 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen ALES' sonuçları açıklandı. ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden yapılan açıklamada ALES sonbahar dönemi sonuçlarının 21 Aralık’ta (bugün) açıklanacağı duyurulmuştu. 2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı İlkbahar Dönemi (ALES 2017) sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

  SINAVA 221 BİN 895 KİŞİ KATILDI

  ALES sınavı için bu yıl 248 bin 82 kişi başvuruda bulundu. Başvuruların ardından sınava katılım sayısı 221 bin 895 oldu. Sınava girmeyen aday sayısı 26 bin 187 kişi olurken, sınavı geçersiz sayılan aday sayısı ise 235 oldu.

  EN YÜKSEK ORTALAMA SÖZEL TESTİNDE YER ALDI

  Sözel sınavında ortalama, 50 soru üzerinden 27,824 olarak saptanırken, Sayısal testinde 17,066 olarak rakamlara yansıdı.

  ALES SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  ÖSYM, sonuçlarla ilgili duyuruyu şu şekilde gerçekleştirdi;

  "19 Kasım 2017 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2017-ALES Sonbahar Dönemi) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.Sınav sonuçları, 21 Aralık 2017 tarihinde saat 16:45’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanmış olup adaylar, sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir."

  ALES PUANI KULLANIM ALANI

  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda dikkate alınıyor. Türkiye’deki üniversitelerde özellikle tezli yüksek lisans eğitimi almak isteyen adayların bu sınava katılması gerekiyor. Üniversitelerde lisansüstü eğitim için adayların alması gereken minimum puanlar değişiklik gösteriyor. Sayısal sözel olarak 2 testte 100 soru yöneltilen adaylara 150 dakika süre tanınıyor. Sınavda adaylar matematik, geometri, sayısal mantık, Türkçe ve mantıksal akıl yürütme alanlarından yöneltilen soruları cevaplıyor.

  KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

  Yükseköğretim Kurulunun (YÖK), "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

  Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak

   

   

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Son 24 saatte ne oldu? (21.12.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı