GeriGündem ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce aday konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyorlar. ALES sonuçları için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından açıklanacak olan ALES sonuçları için tarih verildi mi merak ediliyor. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi mi?

ÖSYM tarafından 19 Kasım tarihinde gerçekleştirilen ALES sınavının ardından adaylar şimdi de büyük bir merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Üniversite mezunu olan kişilerin katılım sağlayarak lisanslarını, yüksek lisansa dönüştürmek için girdikleri ALES sınavı için tarih verildi mi?

ALES SONUÇLARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin 2017 yılı için yayımladığı sınav ve sonuç açıklama takviminde yer alan bilgilere göre, 19 Kasım tarihinde tüm Türkiye'de gerçekleştirilen sınavların ardından ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı gün 21 Aralık tarihini işaret etmektedir. Bu tarih, ÖSYM'nin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

ALES KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM tarih verdi mi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle