Gündem Haberleri

  ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuçlar hafta sonu açıklanır mı?

  Hürriyet Haber
  30.11.2017 - 11:46 | Son Güncelleme:

  ALES sonuçlarının ne zaman açıklanacağına yönelik sorular haftanın son iş gününde de devam ediyor. Bu yıl yapılan değişikliğe göre ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren sınavda alınan puan 5 yıl süreyle geçerli sayılacak. Peki ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? Sonuçlar hafta sonu açıklanır mı?

  ALES sonbahar sonuçları, akademik kariyer için sınava dahil olan vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. ÖSYM'nin ilkbahar ve sonbahar olarak yılda iki dönemde düzenlediği ALES, sonbahar sonuçları ile araştırılmaya başlandı. Peki, sınava dahil olan yüz binlerce kişinin merakla araştırdığı ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

  ALES SONUÇLARI HANGİ TARİHTE AÇIKLANACAK?

  ÖSYM'nin 2017 yılı için yayımladığı sınav ve sonuç açıklama takviminde yer alan bilgilere göre, 19 Kasım tarihinde tüm Türkiye'de gerçekleştirilen sınavların ardından ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı gün 21 Aralık tarihini işaret etmektedir. Bu tarih, ÖSYM'nin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.

  ALES KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

  Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı. 

  Buna göre, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı'nın (ALES) sonuçları, söz konusu yönetmelik değişikliğiyle, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

  Ayrıca, yönetmeliğe eklenen geçici madde ile daha önce yapılan ALES sonuçları da açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli sayılacak.

  ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

  Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

  Puan Türü Sayısal Testi Sözel Testi
  ALES Sayısal Puanı 0,75 0,25
  ALES Sözel Puanı 0,25 0,75
  ALES Eşit Ağırlık Puanı 0,50 0,50

  Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

  Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

  ALES sonuçları ne zaman açıklanacak Sonuçlar hafta sonu açıklanır mı

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı