GeriGündem ALES ne zaman yapılacak? İşte 2018 ALES sınav tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES ne zaman yapılacak? İşte 2018 ALES sınav tarihi

ALES ne zaman yapılacak? İşte 2018 ALES sınav tarihi

ALES ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı binlerce kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Üniversiteden mezun olan adaylar ALES sınavıyla birlikte yüksek lisans yaparak, akademik kariyerlerini geliştirmek istiyorlar. Peki, ALES ne zaman yapılacak? İşte 2018 ALES sınav tarihi.

ALES sınavı için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından üniversiteden mezun olan ve kariyerlerini yükseltmek için girilen ALES sınavı için çok az bir zaman kaldı. 2018 yılının ilk sınavı 6 Mayıs tarihinde yapılmıştı. Peki, ALES 2018/2 ne zaman yapılacak?

ALES NE ZAMAN YAPILACAK?

2018 yılının ilk sınavı 6 Mayıs tarihinde yapılan ALES, başvuruları 2 Ağustos tarihinde tamamlanan ikinci sınavıyla 30 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. Bu sınavın tamamlanmasıyla birlikte yılın son sınavı için başvurular 19-27 Eylül tarih aralığında alınacak. Üçüncü sınav ise 18 Kasım tarihinde uygulanacak.

SINAVDA 100 SORU YÖNELTİLECEK

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILACAK?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

ALES Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

Puan Türü Sayısal TestiSözel Testi
ALES Sayısal Puanı0,750,25
ALES Sözel Puanı0,250,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı0,500,50

Yorumları Göster
Yorumları Gizle