GeriGündem ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES/2 başvuruları ne zaman bitecek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES/2 başvuruları ne zaman bitecek?

ALES başvuru ücreti ne kadar? ALES/2 başvuruları ne zaman bitecek?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenecek olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) başvuruları geçtiğimiz günlerde başladı. Bu yılın ikinci kez düzenlenecek olan sınava katılacak olan adaylar, başvuru ücretlerini yatırarak başvuru işlemlerini tamamlayacaklar. Peki, ALES/2 başvuruları ne zaman bitecek? ALES başvuru ücreti ne kadar? İşte, o konuya dair detaylar.

ÖSYM'nin yayınlamış olduğu duyuruya göre, ALES/2 sınavı 22 Eylül 2019 tarihinde uygulanacak. Sınav başvuruları işlemleri devam ederken, başvuru tarihinde son günlere gelindi. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na katılım gösterecek olan adaylar, ÖSYM'nin belirlediği bankalara başvuru ücretlerini yatırararak sınava girmeye hak kazacanacaklar. İşte, ALES son başvuru tarihi ile ilgili bazı bilgiler.

2019 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/2) başvuruları 09-17 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir.

ALES BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Sınava ilişkin 2019-ALES kılavuzuna ÖSYM'nin internet adresinden ulaşabilecek. Sınav başvuru ücreti de 120 TL olarak belirlendi. Ücret ödeme için son gün ise 18 Temmuz 2019.

Adaylar sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; İNG Bank’ın tüm şubeleri, internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle