Gündem Haberleri

  Alemdaroğlu: Seçim doğruyu yanlışı gösterdi

  Hürriyet Haber
  11.12.2001 - 13:57 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi'nin dün yapılan rektörlük seçimlerinde en fazla oyu alan Kemal Alemdaroğlu, seçim öncesi tartışmalara gönderme yaparak "Bazı şeyler seçim içerisinde yapay sözcüklerle ifade ediliyor. Ne kadar yapay sözcükler hoş gelse de, aynı şekilde boş da olabiliyor. Dünkü seçimlerde demokrasi, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu göstermiştir" dedi.

  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İstanbul İl Merkez Şube Başkanı Bilge Bilgiç ile bir grup dernek üyesi, İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) rektörlük seçiminde en fazla oyu alan Rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu`na destek ziyaretinde bulundu. Prof. Dr. Alemdaroğlu burada yaptığı konuşmada  ADD`nin her zaman Atatürk çizgisindeki tavır ve davranışlarında kendilerine destek verdiğini belirterek, bunun en güzel örneğinin de, "1998`de türbanla gelen siyasal İslam`ın söylem ve eylemlerine karşı derneğin tavırları" olduğunu söyledi.

  Görevde oldukları 4 yılda Türkiye`nin gelişmesi ve uygar ülkeler düzeyinde yerini alması için Atatürkçü çizgiden başka bir yolun olmayacağı bilinciyle hizmet ettiklerini anlatan Prof. Dr. Alemdaroğlu, şöyle dedi:

  "Dünkü seçimin ülkemize, ulusumuza ve üniversitemize yararlar sağlayacağına inanıyorum. Seçim sonuçlarını demokrasinin bir sonucu olarak değerlendiriyorum. Bu zafer hepimizin. Hedeflerimiz doğrultusunda görevimizi sürdüreceğiz."

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, önümüzdeki dönemde bilimsel çalışmaları hızlandıracaklarını, eğitim ve öğretimde daha yenilikçi uygulamaları getireceklerini, üniversitelerine bağlı fakültelerin akreditasyon işlemlerine hız vereceklerini bildirdi.

  DİĞER ADAYLAR BEKLENTİ İÇİNDE OLMASIN

  İstanbul Tabip Odası Başkanı Süha Göksel ise İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) rektörü seçiminde en fazla oyu alan Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu`nun, 'yeni dönemde de atamasının yapılacağını umduklarını' bildirdi.

  Bu seçimle öğretim üyelerinin, Prof. Dr. Alemdaroğlu`nun laik ve demokratik çizgideki kararlı tutumunu desteklediklerini gösterdiklerini belirten Göksel, "İstanbul Tabip Odası olarak, öğretim üyelerinin bu kararı doğrultusunda, Prof. Dr. Alemdaroğlu`nun yeni dönemde de rektörlük atamasının yapılacağını umuyor ve diğer adayların `bir beklenti içinde olmamaları` yönündeki çağrımızı tekrarlıyoruz" dedi.

  Göksel, İ.Ü`deki rektörlük seçimlerinde, 1992 yılından bu yana hepen fazla oy alan adayın atama işleminin yapıldığını ve üniversitede böyle bir geleneğin yerleştiğini kaydederek, "Sayın Cumhurbaşkanımız`ın da öğretim üyelerinin bu kararını destekleyeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

  Süha Göksel, bir soru üzerine, İstanbul Tabip Odası üyelerinin çoğunun İ.Ü öğretim üyelerinden oluştuğunu  ifade ederek, dolayısıyla buradaki seçimlerin kendilerini ilgilendirdiğini bildirdi. Göksel, "Seçimlerde başka bir aday birinci çıkmış olsaydı, aynı desteği ona da verirdik" dedi.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı