Gündem Haberleri

  Alemdaroğlu için 'aşırma' sorusu

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 16:15 | Son Güncelleme:

  İstanbul Bağımsız Milletvekili Azmi Ateş, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu`nun 'Laparoskopik Cerrahi' adlı kitabının intihal (aşırma) olup olmadığını sordu.

  Ateş, Başbakan Bülent Ecevit`in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı`na sunduğu soru önergesinde, editörleri arasında Alemdaroğlu`nun da bulunduğu kitabın 'New Develepments in Laparoscopy' adlı İngilizce orijinalinden büyük ölçüde aşırma olduğu iddialarına yer verdi.

  Ateş, Başbakan Ecevit`e, "Kamuoyunda  yaygın kanaat haline gelen ve uluslararası boyut kazanan bu aşırma olayıyla ilgili olarak Sayın Alemdaroğlu hakkında herhangi bir yasal işlem veya bilimsel inceleme yaptırdınız mı?" diye sordu. 

  Alemdaroğlu hakkındaki iddiaların YÖK Araştırma Komisyonu Raporu`nda yer aldığını belirten Ateş, "Alemdaroğlu`nun, Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği uyarınca meslekten men edilmesi gerekiyor" görüşüne yer verdi.  Ateş`in yanıtlamasını istediği diğer sorular şöyle:

  "Artarak devam eden bir hukuk tanımazlığa rağmen, hakkında bugünekadar herhangi bir yasal işlem yapılmaması hususunda Sayın Alemdaroğlu`nu ayrıcalıklı kılan nedir? Kişilere özel olarak ortaya konan böyle bir muamele, bir çifte standart değil midir?  Orijinal kitabı yayımlayan Amerikan firmasının mahkemeye vermesi halinde Türkiye`yi yönetenler ve bilim çevreleri, bu hususla ilgili olarak bugüne kadar gerekli yasal işlemleri yapmadıkları için zor durumda kalmayacaklar mı? Bu durum, uluslararası platformlarda Türkiye`nin itibarını zedelemeyecek mi?"


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı