Gündem Haberleri

  Alcatel Teletaş’ın örnek başarısı

  Hürriyet İnternet
  15.02.2006 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Alcatel Teletaş, British Telekom’un 21. yüzyıl projesi kapsamında kurulmaya başlanan VoIP ağının temelini oluşturan BBV(Genişbant ses) projesini, İstanbul ofisinde çalışan Türk Ar-Ge ve destek mühendislerinin katkıları ile hayata geçirdi. Alcatel Teletaş mühendisleri tarafından genişbant üzerinde kurulan 2. yeni nesil şebekesi sayesinde British Telekom kullanıcıları, ayrı bir alan kodu üzerinden IP tabanlı servislerden faydalanabilecek.

  Alcatel Teletaş mühendislerinin desteğiyle uygulamaya konulan genişbant ses projesi, British Telekom abonelerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Projenin sunduğu yararların başında ise British Telekom’un kullanıcılarına genişbant üzerinde kendilerine ait biralan kodu verebilmesi yer alıyor. “56” olarak belirlenen bu kod ile aboneler, ara bağlantı ile normal aboneler gibi ulaşılabilir konumda bulunabiliyor.

   

  British Telekom, bu servisten yararlanmak isteyen abonelerine üzerinde iki adet FXS portu bulunan aynı zamanda da SIP istemcisi olarak çalışan ADSL modemleri de temin ediyor. Bu sayede aboneler, eski telefonları ile IMS servislerinden yararlanabiliyor. Ayrıca ADSL modeme bağlı telefonların yanında, Yahoo ile birlikte özel geliştirilmiş bir Yahoo Messenger üzerinden aynı servislere ek olarak video servisleri de sunuyor.

   

  Projenin diğer bir önemli avantajı da daha önce Alcatel Teletaş tarafından kurulan SIP tabanlı British Telekom Communicator ağının, IMS (IP Multimedia Subystem) uyumlu sunulacak servisler bağlamında genişleyerek, açık protokolleri destekleyecek şekilde gelişmiş özellikleri olan bir platforma taşınması. Böylece British Telekom, British Telecom Communicator ağına göre daha fazla servisi daha az maliyetle sunma imkanına sahip oluyor.

   

  Projenin gerçekleşmesinde Alcatel’in tüm dünyada başarısını kanıtlamış A5020 softwich’i belkemiğini oluşturması bakımından ayrı bir önem taşıyor. Genişbant ses ağında CSCF (Call & Session Control Function) olarak A5020 CSC(Call Session Controller), I-CSCF (Interogating CSCF) olarak A5020 SLS (Subscriber Locator Server), Supplementary servisler için A8605 MMPS ve P-CSCf (Proxy CSCF) olarak da Acme Packet Controller kullanıldı.Acme Packet Controller sayesinde taşıyıcı sınıfında güvenlik ve hizmet kalitesi seviyeleri sağlanabiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı