GeriGündem Asena Melisa Sağlam'a minibüste saldırı! Alçak ve korkak...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  58
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Asena Melisa Sağlam'a minibüste saldırı! Alçak ve korkak...

14 Haziran İstanbul... Pendik-Aydos minibüsü. Ercan Kızılateş denilen şahıs minibüsün arka koltuğunda. Önündeki tekli koltukta oturan ise üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam... Ercan Kızılateş, Asena’nın şortuna atıfla “Ramazanda böyle giyinmeye utanmıyor musun?” şeklinde sözlü tacize başlıyor. Sonra da aniden kalkıp Asena’nın yüzüne tokat atıyor ve kaçmaya çalışıyor. Minibüstekiler şokta. Asena cesurca yerinden fırlıyor ve Kızılateş’i tutuyor. Kızılateş, Asena’yı tartaklayıp koltuklara fırlatıyor. Kimse yardım etmiyor. Ama Asena yılmıyor, Kızılateş’e doğru yine hamle yapıyor. Saldırgan bu kez açık kapıdan fırlayıp kaçıyor.

SAÇINDAN OKŞAYARAK TACİZ DE ETMİŞ
ÜNİVERSİTE öğrencisi Asena Melisa Sağlam (21), 14 Haziran’da İstanbul Pendik-Aydos hattında Ercan Kızılateş’in saldırısına maruz kalırken, minibüsün kamerası kayıttaydı. Asena Melisa, video kayıtlarını alan avukatı Nuriye Alsancak’ın fark edip uyarması üzerine görüntüleri birkaç kez dikkatle inceledikten sonra Kızıltateş’in saldırmadan önce saçlarını okşadığını gördü. Asena ile bilgisayarda o anları birlikte izleyerek konuştuk.

Asena Melisa Sağlama minibüste saldırı Alçak ve korkak...


CİNSEL SAPKINLIK
Asena Melisa Sağlam, 14 Haziran Çarşamba günü saat 14.50’de Pendik-Aydos minibüsüne biniyor. Ercan Kızılateş, minibüste kulaklık takmış, cep telefonundan müzik dinleyen Asena Melisa’nın arkasındaki koltuğa oturmuş. Asena’nın saçlarının uçlarını parmaklarının arasına almış, oynuyor. Melisa farkında değil. Görüntüleri izliyoruz, “Kıyafetimden dolayı nefret ediyorsa neden saçlarımla oynuyor?” Daha önce benzer saldırının Ayşegül Terzi’ye yapıldığını hatırlatarak, “Saldırgan, bana Ramazan’ı bahane ederek saldırdı, destek bulmaya çalıştı. Oysa saldırının dinle alakası olmadığını, bana saldırmadan önce saçlarımı okşayarak cinsel tacizde bulunduğunu görünce anladım. Madem kılığıma düşmansın, saçımı okşama isteğin neden? Cinsel sapkınlığını, bana şiddet uygulamadan önce gösterdi.”

Asena Melisa Sağlama minibüste saldırı Alçak ve korkak...


Asena Melisa, minibüs şoförü dahil 6 kişinin gözü önünde dayak yerken saldırgana hiç kimsenin müdahale etmediğini söylüyor:

Asena Melisa Sağlama minibüste saldırı Alçak ve korkak...

Asena Melisa Sağlam ve muhabirimiz Gülden Aydın... 

ŞORT GİYMEYE DEVAM
“Tepkisizliğe, duyarsızlığa alışığım. Şaşırmadım bu yüzden. Cinsel tacize uğrarken tepki görmedim ama bana uygulanan şiddete tepki göstermelerini bekledim. Ama saldırgan minibüsten koşarak uzaklaşırken iki erkek arkasından küfretmekle yetindi.” Asena, kıyafeti nedeniyle saldırıya uğramasının, dilediği gibi giyinmesini engellemeyeceğini söylüyor: “ Duruşmaya şortla gideceğim. Hayatımın her evresinde canımın istediği sürece şort giyeceğim.” Asena Melisa, yaşadığı taciz ve saldırıdan sonra psikolojisinin bozulduğunu da belirtiyor. En büyük korkusunun, sosyal medyada “hak ettin, az bile yapmış” diyenlerle sokakta karşılaşmak olduğunu söylüyor.

O ANLARIN GÖRÜNTÜSÜ İÇİN TIKLAYIN

BAKANLIK MÜDAHİL
Dün kendisini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) yetkilisinin psikolojik destek teklifini olumlu karşıladığını da bakanlığın davaya müdahil avukat gönderme teklifini de kabul edeceğini anlatıyor.

DARPÇI, HIRSIZ, BAĞIMLI
Saldırıdan 3 gün sonra gözaltına alınıp polisteki ifadesinin ardından serbest bırakılan Ercan Kızılateş’ın başka bir suçtan kesinleşmiş cezası olduğu için tutuklandığı ortaya çıktı.

Asena Melisa Sağlama minibüste saldırı Alçak ve korkak...
Ercan Kızılateş’in uyuşturucu madde kullanmak, basit yaralama, elektrik hırsızlığı ve dolandırıcılık suçlarından hakkında başka davalar da bulunuyor. 14 Haziran’daki darp olayının ardından 17 Haziran’da  yakalanan Ercan Kızılateş, polise verdiği ifadede özetle şunları söyledi:

“Elimin tersi ile yalnızca yüzünü ittim. Bunun üzerine bayan ayağa kalkarak, ‘Sen kimi itekliyorsun’ diyerek küfretti. Bana doğru saldırıya geçince, ben de bayanı sporcu zannettim. Çünkü büyük bir cesaret ve hakaret ile üzerime saldırdı. O tepki üzerine sakin bir şekilde üzerime gelmesini bekledim. Sol omzuma yumruk ile vurdu ancak yumruk darbesi çok kuvvetli değildi. Ben yalnızca bana zarar vermesini engellemek için bayanı itekledim. Kamera kayıtlarına bakılırsa benim bayana saldırmadığım ya da darp etmediğim görülecektir. Daha sonra bayan ile münakaşaya girmemek adına minibüsten indim. Ben, bu olay ile ilgili şahsıma hakarette bulunan Asena Melis Sağlam’dan şikâyetçiyim.” 

İfadesinin ardından Kızılateş serbest bırakıldı ancak Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘Vergi Kanununa muhalefet’ten suçlu bulunduğu ve 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldığı belirlendi. Hakkında yakalama kararı bulunan Kızılateş bunun üzerine salıverilmeyip Silivri Açık Cezaevi’ne gönderildi.

Saldırı soruşturmasını derinleştiren savcılık, şüphelinin bu suçtan da tekrar yakalanması için talimat verdi. Saldırgan hakkında Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, Kasten yaralama ve hakaret suçlarından dava açılması bekleniyor. / Aziz ÖZEN - İSTANBUL

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle