Gündem Haberleri

  Albümlerden seçmeler

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NOT THAT KIND

  ANASTACIA / SONY MUSIC

  Kendisi ülkemizde ‘‘zenci gırtlaklı beyaz şarkıcı'' diye tanınan bir hanımefendi, hatta geçenlerde bizleri ziyaret bile etti. İlk albümüyle karşımıza çıkan Anastacia, Madonna'nın genç-pop diye nitelendirdiği bir müzik türü icra ediyor. Gerçi popüler kültürün ana tanrıçası Britney Spears, Jessica Simpson, Christina Aguielara gibi temsilcileriyle ayyuka çıkan ‘genç popu'nun belinin kırılması gerektiğini de söylüyor ama bu çıtır popçular da ısrarla kendilerine Madonna'yı örnek alıyorlar.

  Anastacia'yı da yaş ortalaması 20'yi bulmayan bu tazelerden ayrı tutmak için özel bir sebep yok. Şarkıları vasat, albüm sıkıcı. Anastacia'nın ikinci albümü neyse de, üçüncü albümünü görmesi bile zor görünüyor. Tabii ‘‘zenci gırtlaklı beyaz şarkıcılar'' zaman zaman mucizeler yaratabilir ama yine de siz bilirsiniz...

  IN BLUE

  THE CORRS / WARNER BROS-BALET PLAK

  Madem ille de pop dinlemek istiyorsunuz alın size eli yüzü düzgün pop şarkılarından oluşmuş bir albüm. Üçü kız (kızların üçü de birbirinden güzel) biri oğlan dört adet Corr kardeşten oluşan The Corrs grubu, Jackson Biraderlerden sonra ortalığa çıkan en ünlü kardeşler topluluğu. Bütün gruplar son albümlerinin şu ana kadar yaptıkları en iyi albüm olduğunu iddia ederler ya, The Corrs buna yürekten inanıyor ve hepimizi inandırıyor.

  The Corrs bu albümde de daha önceki albümlerinde de çokça yararlandıkları İrlanda ezgilerini kullanmışlar, ayrıca R&B ve soft rock çeşitlemelerine de girişmişler. İyi de etmişler çünkü bu şekilde -daha önce de belirttiğimiz gibi- insanı yormadan zevkle dinlenilen bir albüm kotarmayı başarmışlar. Her şey olması gerektiği gibi tam kıvamında olmuş, özellikle de ‘‘Breathless'' ve ‘‘Hurt Before'' gayet leziz şarkılar.

  DONIA

  SAWT EL ATLAS / SONY MUSIC

  Bazen oluyor, memleketimize her zaman son kullanma tarihi geçmiş adamlar ve gruplar gelmiyor. Kimi zaman burnumuzun dibine kadar gelen cevherleri fark etmiyor ve ilgi göstermiyoruz, adamlar kalbi kırık bir şekilde geri dönüyorlar sonra bum! Kamel El Habchi ve Mounir Mirghani adlı iki gencecik delikanlıdan oluşan Sawt El Atlas (Atlas'ın Sesi) grubunda da böyle tufaya geldik. Uluslararası Boğaziçi Festivali'ne katılan grup Açıkhava Tiyatrosu’nda boş sıralara şarkı söyledi. İkili ülkelerine (bu ülke meselesi biraz karışık) döndükten sonra ‘‘Ne me jugez pas'' şarkısı ortalığı kastı kavurdu, şimdi klibini seyredip duruyoruz.

  Şarkılarını Fransızca, İspanyolca ve Arapça söyleyen Sawt El Atlas Fransız asıllı Cezayirli bir grup. Daha doğrusu kökleri Magrip'te kalmış ama müzikleri ve kimlikleri Fransa'da boy vermiş, dolayısıyla rai'ye de göz kırpıyor. Bir şarkıda Natacha Atlas'ın da vokal yaptığı albüm kesinlikle ilgiye değer.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı