Gündem Haberleri

  Albay'ı önce mahkum sonra beraat ettirdiler

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  07.09.2013 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 14. Ceza Dairesi’nin, Silivri Kapalı Cezaevi’nde kalan ve babası vefat eden tutuklunun cenaze iznini kısıtladıkları iddiasıyla İstanbul eski İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ile beş sanığın yargılandığı davada onadığı mahkumiyetleri üç ay sonra bozdu.

  YARGITAY 14. Ceza Dairesi’nin, İstanbul eski İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu’nun da sanıkları arasında bulunduğu Silivri Cezaevi’nden cenaze iznine giden tutuklunun hürriyetinin kısıtlandığı iddiasıyla açılan davadaki mahkumiyetleri onadıktan üç ay sonra toplanıp bozduğu ortaya çıktı.

  MAĞDUR ŞİKAYETÇİ OLMADI

  Dava dosyasına göre, Silivri 7 No’lu Kapalı Cezaevi’nde “suç örgütüne üye olmak, dolandırıcılık, rüşvet” gibi suçlardan tutuklu Özgür Balcan’ın babası 23 Kasım 2011’de öldü. Mahkeme, Balcan’a “yol hariç 2 gün izin” verdi. Bir astsubay, bir uzman çavuş ve iki er, Balcan’ı 24 Kasım sabahı ring aracıyla Tekirdağ Muratlı’daki cenaze evine, cami ve mezarlığa götürdü. Defin işleminden sonra evine uğradıktan sonra geceyi geçirmesi için Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne konan Balcan’ın, ertesi sabahki ilk durağı cenaze evi son durağı da 17.30’da Silivri Cezaevi oldu. Bu olayın ardından savcı, Jandarma görevlilerine Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Balcan, mahkemede şikayetçi olmadı. Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 27 Haziran 2012’de Albay Kurtoğlu ile görevi esnasında birlikte çalıştığı beş personelin, “Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan mahkum etti. Mahkeme, J. Kur. Alb. Hüseyin Kurtoğlu, İl Jandarma Komutan Yardımcısı J. Alb. Selahattin Acara, Silivri Cezaevi Jandarma Tabur Komutanı J. Bnb. Ümit İlbayı ve Sevk Bölük Komutanı J. Yzb. Birol Şimşek’e ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sevk Tim Komutanı J. Astsubay Üst Çavuş Önder Kargın ve Sevk Tim görevlisi Uzm. J.Çavuş Mesut Küçükkaya ise 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Albayı önce mahkum sonra beraat ettirdiler

  YURDAKUL ÖRNEKLİ KARAR

  Gerekçeli kararda, Odatv davasında tutuklu iken eşinin hayatını kaybetmesiyle izin alan ve geceyi evinde geçiren gazeteci Doğan Yurdakul örneği verilerek “eşitlik” ilkesine dikkat çekildi.

  BAŞKAN KARŞI ÇIKTI, 4’E 1 ONANDI

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı davada mahkumiyet kararlarının onanması yönünde görüş bildirdi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 14. Ceza Dairesi, 21 Mart 2013’te onama ve düzeltilerek onama kararı verdi. Daire Başkanı Fevzi Elmas, uzun bir muhalefet gerekçesi yazdı ve sanıkların beraatini istedi. Elmas, “Kanunsuz suç olmaz” ilkesinin çiğnendiğini, sanıkların eylemlerinde hukuka aykırılık bulunmadığını belirterek, karşı oy yazısında şöyle dedi:
  “Sanıklara sanıklara sözlü veya yazılı talimat verildiğine ilişkin soyut iddiadan başka, mahkumiyete yeterli kesin ve inandırıcı kanıt bulunmadığı halde, konusu suç teşkil eden emri astı konumundaki diğer sanıklara verdiği varsayımına dayanan gerekçe ile mahkumiyete karar verilmesi yasal dayanaktan yoksun ve isabetsizdir.”

  DÖRT YENİ ÜYE İLE 5 SIFIR BERAAT

  Bu karara sanık avukatlarının yanısıra, cezaların onanmasını isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “üst sınırdan ceza verilmesi kanuna aykırı” diye itiraz etti. Elmas Başkanlığı’nda Yargıtay 14. Ceza Dairesi Heyeti, bu kez dört yeni üye ile 13 Haziran’da ikinci toplantıyı yapıp itirazı görüştü. Karar, oybirliği ile bozuldu. Bozma kararında mahkemenin yeterli araştırma yapmadığı, mağdurun şikayetçi olmadığı tüm sanıkların ne şekilde suç işleme kastı ile hareket ettiiklerinin tam olarak ortaya koyamadığı kaydedildi. Sanıkların jandarma görevlisi oldukları, mevzuat hükümleri ve Silivri Başsavcılığı’nın talimatı çerçevesinde mağdurun cenaze namazı defin işlemlerine katılması, taziyeleri iki gün süreyle kabul etmesi imkanı verildiği, iznini amacına uygun geçirilmesinin temin edildiği, Tekirdağ Cezaevi’nde konaklatılmasının ise kaçma gibi risklerin önlenmesine yönelik ve makul olduğu kaydedildi. Sanıklara üst sınırdan fazla ceza verildiği de vurgulanan kararda şöyle denildi.

  “Daha önce izin kullanan tutuklu Şükrü Doğan Yurdakul’un geceleyin kendi evinde konaklatılmış olması, tekil bir olay olup yüzlerce sevk nakil hizmetinin sözkonusu olduğu Silivri Cezaevi gibi büyük bir cezaevinden sorumlu bulunan sanıkların suç işleme kasıtlarını göstermeye yeterli olmayacağı; bu itibarla sanıklar hakkında yukarıda izah edildiği şekilde suçun yasal unsurlarının oluşmaması ve suç işleme kasıtlarının da bulunmaması nedenlerine dayalı olarak beraat yerine mahkumiyet kararı verilmesi kanuna aykırıdır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı