GeriGündem Albay Temizöz davası başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Albay Temizöz davası başladı

ŞIRNAK’ta 1993-1995 yılları arasında işlenen 23 faili meçhul cinayetten sorumlu oldukları iddiasıyla, Kayseri İl Jandarma eski Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 7 sanığın ilk duruşmasına Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkamesi’nde bugün saat 10.00’da başlandı.

Diyarbakır Adliyesi duruşma nedeniyle tarihi günlerinden birini yaşadı. Adliye çevresinde polis ve özel harekat timleri olağanüstü güvenlik önlemi aldı. Duruşmayı izlemek için Şırnak’tan gelen 20 mağdur ailesinden sadece 10 kişi alındı. Duruşma salonuna, 4 ayrı noktada yapılan aramadan sonra avukatlar ve izleyiciler alındı. Salonda ilk kez ses düzeninin kurulduğu gözlendi. Sanıkları Diyarbakır dışından gelen 9 avukat savunurken, müdahil tarafta ise çeşitli barolardan gelen yaklaşık 20 avukat savunma yaptı. Salondaki yer sıkışıklığı nedeniyle avukatların bir kısmı izleyici bölümüne alındı.

Duruşmayı DTP Milletvekilleri Sevahir Bayındır ve Aysel Tuğluk da izledi. Saat 10.00’da başlayan duruşmada tutuklu sanıklar Albay Cemal Temizöz, Kamil Atak, Tamer Atak, Adem Yakın, Fırat Altun (Abdulhakim Güven) ve Hıdır Altuğ getirildi. Kimlik tespiti yapıldı.
Sanık avukatları, 100 sayfayı geçen iddianamenin bilindiğini belirterek, okunmaması yönünde talepte bulundu. Mahkeme heyeti talabi reddedince, bu kez özetlenerek okunması istendi. Bu talep de reddedilince, iddianamenin tamamın okundu.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen davada 23 Mart’tan beri tutuklu olan sanıklar için 2 ile 9 kez arasında değişen ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası isteniyor. Sanıklara adam öldürmek ve suç işlemek için çete kurmak suçlarından Albay Temizöz’e 9, Kamil Atak’a 7, Tamer Atak’a 2, Adem Yakın’a 7, Fırat Altun’a 6, Hıdır Altuğ’a ise 3’er kez ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası isteniyor. Tutuksuz sanık Kukel Atak için ise 1 kez ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle