GeriGündem Alaturka Beatles
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alaturka Beatles

Efsane topluluk Beatles'ın şarkıları, dünyada ilk kez alaturka yorumlanıyor... Paul McCartney ve Ringo Starr'ı çok heyacanlandıran bu projeyi, Türk müzik dünyasının üç ünlü ismi Fuat Güner, Erdal Kızılçay ve Dağhan Baydur gerçekleştiriyor.

Beatles şarkıları. Dünyada en çok yorumlanan şarkılar... Beatles şarkılarI belki yüzlerce kez çeşitli müzisyenlerce kaydedildi, yorumlandı ama ilk kez alaturka olarak müzik dünyasına kazandırılacak.

Türk müzik dünyasının üç ünlü ismi yıllardır hayalini kurduğu projeyi gerçekleştiriyor. MFÖ'den Fuat Güner, uzun yıllar dünya müzik piyasasında çalışmalar gerçekleştiren Erdal Kızılçay ve müziğin farklı bir kanadında yıllardır faaliyet gösteren Dağhan Baydur, önümüzdeki günlerde Beatles şarkılarını alaturka altyapısıyla yorumladıkları albümlerini tamamlayacak. Uzun süredir bu projenin üzerinde çalışan üç müzisyen, albümün kendilerini çok heyecanlandırdığını vurguluyor. Fuat Güner, Erdal Kızılçay ve Dağhan Baydur, son aylardaki müzik çalışmalarını isimlerinin başharflerinden oluşan ‘‘DEF’’ ismiyle sürdürdüklerini belirtiyor.

BEATLES HAYRANLARI

EMI Publishing Türkiye temsilcisi olan Baydur, çalışmanın başlangıcını şöyle özetliyor: ‘‘Ben bu işi 15 yıldır filan planlıyordum. Sonra Erdal'a açtım, ‘Senden önce ben yapmak istiyorum' dedi, Fuat'la konuştuk o da acaip yükseldi bu işe. Ayrı ayrı düşünmüşüz bu işi ve sonra Erdal yapmış olduğu demoları dinletti bize ve o anda işe koyulduk. Birdenbire alevlendi iş... Bir de hepimiz Beatles tutkunuyuz... Lisedeyken hepimizin grubu vardı. Beatles çalardık...’’

Büyük bir heyecan ve çoşkuyla hazırlandıkları bu proje için aylarca telif bürokrasisiyle uğraşan üçlüyü, seçtikleri 10 şarkının telif haklarına sahip olan EMI ve Sony Müzik International yetkilelerince büyük övgüler almaları kendilerin çok mutlu etmiş. ‘‘Benim için işin en zor bölümü telif haklarıydı’’ diye konuşan Baydur, ‘‘Yazışmalar başladığında demolar New York'a gitti, pek çok profesyonelin elinden geçti, fakslaşmalar filan çok uzun sürdü, sonra geçtiğimiz haftalarda Türkiye'de gelen publishing şirketlerinin başkanları, EMI ve Sony özellikle devreye girdiler ve iş onaylandı, sözleşme yapıldı’’ diyor.

McCARTNEY BAYILDI

Ancak müzisyenlerin sevinci kısa sürmüş. Çünkü tek bir parça ‘‘Love Me Do’’un telif hakları, yaratıcısı yani Paul McCartney’in bizzat kendi şirketine aitmiş: ‘‘Aslında çok üzülmedik, bu sayede bir ay önce McCartney ile kontak kurduk. Sağ kolu olan kişiyle görüştüm, ‘kaseti gönderin' dedi. ‘Beğenirseniz bir sorun çıkar mı?' dedim. ‘Hayır çıkmaz' dedi, gönderdik. Sonra adam telefon etti, ‘Bitince bize iki CD gönderir misiniz?' diye... ‘Paul çok beğendi' dedi. Sonra bunları bir faksla da teyit etti Paul Mc Cartney...’’

10 ARALIK'TA ÇIKIYOR

DEF topluluğu 10 Aralık'ta projenin sponsoru Commercial Union'un 10. yıl kutlaması kapsamında Lütfü Kırdar Sergi Sarayı'nda 30 kişilik orkestrayla şarkıları ilk kez İstanbullu müzikseverlere sunucak. Grubu en çok heyecanlandıran olay işte bu geceyle ilgili yaşanmış. Paul McCartney, olayı desteklediğini, şarkıları çok beğendiğini açıklayarak geceye katılmak istediğini bildirmiş. Efsanevi topluluğun davulcusu Ringo Starr da tıpkı Paul McCartney gibi o gece konseri izlemek üzere İstanbul'a gelecek. ‘‘Love Me Do’’, ‘‘We Can Work It Out’’ ve ‘‘I Feel Fine’’ şarkıların alaturka altyapılarıyla yorumlandığı bu sansasyonel albüm, dünya pazarına sunulacak.

Bunun son yıllarda kendisini en çok heyecanladıran işlerden biri olduğunu söyleyen Fuat Güner, dünya pazarı konusunda iddialı konuşuyor: ‘‘Bence çok ilgi görecek bir iş bu. Şu an sadece konseri düşünüyoruz. Master elimizde olacak ondan sonra bakacağız dünyada nasıl dağıtılacak diye. Pek çok şirket şimdiden talip bu işe. Her şey acayip mükemmel yürüyor. Garip bir büyü var bu işin içinde’’.

KAŞIK HAVASIYLA BEATLES

Ve Fuat Güner, bu çalışmada asıl yükün düzenleyici Erdal Kızılçay'ın omuzlarında olduğunu hatırlatıyor; ‘‘Beatles şarkılarını böyle yorumlamak hem çok basit hem çok zor. Müzikal açıdan Erdal bu işin sorumluluğunu yüklendi. Gerek vokaller, gerek müzik herşey mükemmel gitti.’’

Erdal Kızılçay ise, çok stresli bir şekilde çalıştığını söylerken, ‘‘Bazen çok çok zorlandığımı söyleyebilirim... Banalliğe düşmemek için çaba harcamak işin zor yanıydı. Tehlikeli bir işti bu... Mesela ‘Ticket To Ride'ın altına ‘Keklik var... Keklik yürür düz ovada'yı koyduk ve çok iyi oldu. Kaşıklar bile var içinde. Hamuru yoğurmak önemliydi benim için. İşin zor kısmı burada yatıyordu. Öyle bir kaynaşma oldu...’’ diyor.

HIT PARÇALAR

BİR ARADA

‘‘She Said, She Said’’,

‘‘Don't Bother Me’’,

‘‘Hard Days Night’’,

‘‘Across The Universe’’,

‘‘Nowwhere man’’,

‘‘Ticket To Ride’’,

‘‘Love Me Do’’,

‘‘Tomorrow Never Knows’’,

‘‘We Can Work It Out’’,

‘‘I Feel Fine’’.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle