Gündem Haberleri

  Alanya'ya müstakil otopsi merkezi

  A.A
  03.08.2006 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın Alanya ilçesinde, müstakil otopsi merkezi açıldı.

  Alanya Belediye Mezarlığı içerisine, Alanya Belediyesi tarafından yaptırılan otopsi merkezinde, ilçedeki tüm adli vakaların otopsisi gerçekleştirilecek. Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Alanya Belediye Mezarlığı içerisinde açılan otopsi merkezinin, Türkiye'de, hastaneler dışında yapılan ilk ve tek merkez olduğunu söyledi.

  Türkiye'de tüm otopsi merkezlerinin, hastaneler bünyesinde olduğunu vurgulayan Yeldan, şöyle konuştu:

  “Alanya'da 4 tane hastane var. Hepsinde de otopsi yapılacak yerler mevcut ancak yetersiz. Arkadaşlarımız çok zor koşullarda otopsi yapıyor, birçok vakayı da yapamadığı için Antalya Adli Tıp Kurumuna gönderiyordu. Ancak şimdi burada her türlü otopsi işlemi yapılabilecek ve müstakil olarak hizmet veren bu yer sayesinde, cesetlerin Antalya veya bir başka adli tıp kurumuna gönderilmesine gerek kalmayacak. Bu Türkiye'de, hastaneler dışında açılan ilk otopsi merkezidir. Mezarlık içerisinde olması da ayrı özellik kazandırmaktadır. Çünkü cenaze yakınları da zorluklara katlanmadan otopsi işleminin ardından cenazelerini defnedebilecektir.”

  Yeldan, Alanya'da yaşanan sıkıntılar üzerine, bu projeyi hazırladıklarını ve Alanya  Belediye Başkanlığına sunduklarını belirterek, “Belediye gereken duyarlılığı gösterdi ve kısa sürede bize burayı yaptı. Tüm maliyeti belediye üstlendi. Biz sadece burayı kullanacağız” diye konuştu.

  OTOPSİ MERKEZİNİN ÖZELLİKLERİ

  Otopsi merkezinde 6 tane morg, 2 gasılhane ve aynı anda iki otopsi yapılmasına imkan sağlayan donanım yer alıyor. Bilgisayar odasının da bulunduğu otopsi merkezinde, adli sekreterlerinin artık otopsinin yapıldığı salonda değil, bilgisayar odasında çalışacağı, yapılan tüm işlemlerin elektronik ortamda kayıt altına alınacağı bildirildi.

  Son derece modern donanıma sahip otopsi merkezinin dışında bekleme bölümü ve cesedin yıkanıp namazının kılınabileceği yer de bulunuyor. Eğer cenaze, bu mezarlıkta defnedilecekse, otopsi işleminin hemen ardından cenaze defnedilebiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı