Gündem Haberleri

  Alanya'da fırtınanın faturası 10 trilyon

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 12:55 | Son Güncelleme:

  Alanya`da, fırtınayla birlikte çıkan dev dalgaların batırdığı teknelerin enkazının çıkarılması için çalışmalara başlandı. Alanya`da, geçtiğimiz cumartesi akşamı çıkan şiddetli fırtına nedeniyle oluşan dalgaların batırdığı 15 tekneden 10`u çıkarıldı, 5`inin enkazına ise ulaşılamadı. Fırtınan neden olduğu maddi hasar ise yaklaşık 10 trilyon.

  Teknelerin enkaz çıkarma çalışmalarını sürdüren Ta-Tu Makine A.Ş.`ye bağlı dalgıçlar, batan tekneleri çıkarmak için yoğun çaba sarfediyor. Dalgıç Mustafa Özdemir, denizin dibinde 5 tekne daha bulunduğunu, ancak tekne enkazlarına henüz ulaşamadıklarını belirtti.  Kurtarma çalışmalarına katılan dalgıçlar, teknelerin yeniden kullanılabilmesi için milyarlarca liralık masraf gerektiğini vurguladılar.

  Öte yandan, fırtına sonucu oluşan dev dalgalarla silah deposu parçalanan ve depodaki cephanelerin bir kısmı denize dökülen Alanya Sahil Güvenlik Komutanlığı bekleme alanında da çalışmalar yapıldı. Dolphın Dalış Okulu`na bağlı dalgıçlar, Sahil Güvenlik Komutanlığı`nınfırtınayla denize gömülen cephanelerini karaya çıkardılar.

  DEVLETTEN YARDIM İSTEYEBİLİRİZ
     
  Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, fırtına dolayısıyla Alanya`da meydana gelen maddi hasarın 10 trilyon lirayı bulabileceğini söyledi.  Sipahioğlu, Demiryolları Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü`ne ait olan ve yapımına 1991 yılında başlanan barınak inşaatının, mendireğinin bir türlü tamamlanamaması nedeniyle yıkıldığını ve devletin büyük zarara uğradığını söyledi. Sipahioğlu, "Devlet, ağır hareket etmenin bedelini ağır ödedi. Yüzde 75`i bitirilen inşaatın neredeyse tamamı denize gömüldü" diye konuştu.

  Hasar tespit raporlarının gelecek hafta içinde hazırlanacağını bildiren Sipahioğlu, hasar tazmini için devletten yardım isteyebileceklerini de kaydetti.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı