Gündem Haberleri

  Alanya Kalesi yanma tehlikesi atlattı

  A.A
  10.07.2007 - 16:52 | Son Güncelleme:

  Antalya'nın Alanya ilçesinde, tarihi kale surları önündeki makilik alanda çıkan yangın paniğe neden olurken, tarihi Alanya Kalesi de büyük tehlike atlattı.

  Alanya Kalesi surları yakınındaki makilik alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Havanın aşırı sıcak ve nem oranının düşük, poyrazın da etkili olması nedeniyle kısa sürede büyüyen yangın, Alanya Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı iki arazözün müdahalesiyle yaklaşık üç saatte söndürüldü.

  Alanya Kalesi surlarına sirayet etmeden kontrol altına alınan yangın nedeniyle tarihi kale üzerindeki bazı büfe ve iş yeri sahipleri korkulu anlar yaşadı. Kaleyi ziyarete gelen turistler yangını kaygılı gözlerle izlerken, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu söndürme çalışmaları sırasında bölgede bulundu.

  Kaplumbağa ve fare gibi bazı hayvanların telef olduğu yangında, yaklaşık dört dönüm makilik alan yandı. Yangının kale surları ile bölgedeki ev ve iş yerlerini etkilemediği belirtildi.

  Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının sorumlusunun, sorumluluk taşımayan insanlar olduğunu, Alanya Kalesi'nin büyük bir facianın eşiğinden döndüğünü söyledi.

  Havanın çok sıcak ve kuru solması nedeniyle tüm Türkiye'nin risk altında bulunduğunu belirten Sipahioğlu, bölgede bulunan şişe ve cam kırıklarının mercek görevi gördüğünü ve yangına neden olduğunu, bunun da insanların sorumsuzluğundan kaynaklandığını ifade etti.

  Belediyenin bu bölgede düzenli olarak temizlik yaptığını bildiren Sipahioğlu, buna rağmen insanların alkol alıp boş şişelerini attığını, bu durumun da yangına davetiye çıkardığını vurguladı.

  Sipahioğlu, yangının, sigara izmaritinden çıkmış olabileceği tahmin ettiklerini de söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı