Gündem Haberleri

  Alaçatı'daki Pazaryeri Camisi hoşgörü simgesi

  AA
  24.06.2013 - 12:49 | Son Güncelleme:

  İzmir'de turizmin parlayan yıldızlarından Alaçatı, dinler arası hoşgörünün de en güzel örneklerinden birini sunuyor. Kilise olarak inşa edildikten sonra camiye dönüştürülen ibadethane hem Müslümanlara hem de Hristiyanlara ev sahipliği yapıyor.

  Tarihi taş evleri ve rüzgar sörfüne uygun plajıyla dünya çapında adını duyuran Alaçatı, farklı inançlara sahip insanları tek çatı altında buluşturuyor.

   

  CAMİDEKİ İKONALAR GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

   

  Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, yapımına 1830'lu yıllarda başlanan ve 1874'te kilise olarak hiçmete açılan ibadethanenin, Cumhuriyet'in ilanının ardından camiye dönüştürüldüğünü söyledi.

  RUMLAR İÇİN YAPILAN ÜÇ KİLİSEDEN BİRİ

   

  Pazaryeri Camisi olarak uzun yıllardır hizmet veren yapının, beldede yaşayan Rum vatandaşlar için yapılan üç kiliseden biri olduğunu kaydeden Dalgıç, o kiliselerden sadece camiye çevrilen yapının ayakta kaldığını söyledi.

   

  Dalgıç, cami olarak kullanılan yapıyı korumak amacıyla birkaç yıl önce restorasyon çalışması başlattıklarını ve duvarlarda kilise olarak kullanıldığı dönemden kalma dini resim ve motiflere ulaştıklarını ifade ederek, "Çalışmalarımız sırasında ikonalar çıktı karşımıza. Burası kültürel bir zenginlik, bir kültür mirası. Bölgemiz ciddi miktarda yabancı turisti ağırlıyor. Resimlerin Müslümanlar için ibadetlere engel olup olmayacağını araştırdık. Olmadığını öğrendik. Kültürel mirasa sahip çıkmak amacıyla resimlerin korunmasını kararlaştırdık" dedi.

   

  "NAMAZ ZAMANI PERDEYİ KAPATIYORUZ"  Camiye otomatik perde sistemi kurduklarını anlatan Muhittin Dalgıç, şöyle devam etti:

   

  "Namaz zamanı perdeyi kapatıyoruz ve resimler görülmüyor. Daha sonra perde açılıyor. Müslümanların ibadet saati dışında ziyaretlere açık. Burayı gezen turistler dua ediyor. Ayrıca, yabancılar gibi yerli turistlerin de resimlere ilgisi var. Bu bir hoşgörü kültürüdür. Eleştirenler olsa da Alaçatı sakinleri bizi destekliyor."

   

  "HOŞGÖRÜ SİMGESİ"


  Camide ibadet eden Şerif İzbulan da namaz saatlerinde perdenin kapalı olduğunu, ibadetlerini sorunsuz yapabildiklerini söyledi. Camiye özellikle pazar günleri Hristiyanların ilgi gösterdiğini kaydeden İzbulan, "Burası bir hoşgörü simgesi. Alıştık artık, namazdayken merak edip içeri girenler de var. Burada heryerde olmayan hoşgörü olayı var" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı