Gündem Haberleri

  Alabildiğine yakın olabildiğine özgür

  Ersan Atakan eatakan@hurriyet.com.tr
  11.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şık tasarımı ve üstün teknolojisiyle tüm dikkatleri üzerine çeken Kodak V570’in, farklılık yaratan yeni özelliklere sahip ağabeyi EasyShare V610 da takdirleri toplamaya hazır.

  ULTRA kompakt boyutlarıyla 10x optik yakınlaştırmaya sahip Kodak EasyShare V610, ulaşamadığınız yerleri ayağınıza getirmeyi vaat ediyor. Fark yaratan Kodak Retina Çift Objektif teknolojisini kullanan model 6 megapiksel çözünürlüğe sahip. Bu objektifler mükemmel keskinlik ve netlik sağlayan Schneider Ğ Kreuznach C Ğ Variagon marka, tamamen camdan yapılmış ve dışarı çıkmayan prizma lenslerden oluşuyor. Bu sayede uzaktaki nesneler oldukça yakın bir şekilde görüntülenebiliyor. Tek sorun, lenslere göre farklı yakınlaştırma seviyelerine geçişin duraksamalı ve biraz yavaş olması.

  EasyShare V610 aynı zamanda Mavidiş Teknolojisini içeren ilk sayısal fotoğraf makinelerinden biri. Böylece sayısal fotoğrafçılığın en önemli avantajlarından olan anında paylaşma özelliğini çevrenizdekilerle alabildiğine yaşayabiliyorsunuz. Bu paylaşımı 9 metreye kadar olan uzaklıklarda, Mavidiş özellikli herhangi bir cihazla (cep telefonu, PDA, PC vs) kablosuz ve kolayca gerçekleştirmeniz mümkün.

  Tasarım ve Performans

  Model 7.1 santim (2.8 inç) büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü renkli likit kristal ekrana sahip. Bu ekran parlak güneş ışığında dahi rahat çekim olanağı sunuyor. 6 megapiksel çözünürlüğü sayesinde fotoğraflarınızdaki ayrıntılarla rahatça oynayabiliyor, karelerinizi dilediğinizce kırparak yine kareler elde edebiliyorsunuz. Panorama moduyla makine üzerinde çektiğiniz kareleri kolayca bir araya getirerek geniş açı çekim imkanına da sahip olabiliyorsunuz.

  V610’da beni rahatsız eden bir özellik, pil ömrünün çok yeterli gelmemesiydi. Ayrıca yüksek ISO değerli çekimlerdeki kirlilik, gren fazlalığı bazı durumlarda yine can sıkıcı olabiliyor. AF yardımcı ışığı ise az ışıklı durumlarda iyi bir fokuslama imkanı sağlıyor. Neredeyse tonlarca hazır çekim modu ise (tam 22 tane sahne modu bulunuyor) makine üzerinde tek tuşla kolayca ulaşılabilecek şekilde yerleştirilmiş. Zaten modelin kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu tasarımı önemli bir artı, üstelik tüm bunlar gerçekten şık ve ayrıcalıklı bir tasarımla sunulmuş.

  Kolay Kullanım

  V610, kolay kullanımlı ve kaliteli sonuçlar veren sesli video çekimiyle de bir sayısal fotoğraf makinesi için oldukça iyi sonuçlar veriyor. Saniyede 30 kare hızında sesli VGA (640 x 480) video çekim özelliği, kesik kesik görüntüler vermeden, üstelik çekim sırasında yakınlaştırma yapmanıza da imkan vererek güzel anlar yakalamanıza yardımcı oluyor. Kategorisindeki bazı modellerde yakınlaştırma esnasında kayda karışan gürültü V610 da bulunmuyor. Elektronik görüntü sabitleme sistemi de net çekimleri garantiye alıyor. MPEG4 sıkıştırma formatı sayesinde hafıza kullanımı oldukça ekonomik.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı