Gündem Haberleri

  Akyürek uyardı mahkeme belge deşifre etmedi

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  11.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hrant Dink suikastı davasında, bazı belgeleri mahkemeye gönderen İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, bu belgelerin devlet sırrı olduğunu belirtince, mahkeme belgeleri deşifre etmedi.

  AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde devlet sırrı olduğu gerekçesi ile imha edilen belgelerin bir kopyasını mahkemeye gönderen İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, belgelerin hayati önem taşıdığını belirterek, deşifre olması halinde istenmeyen sonuçların doğabileceği konusunda uyarıda bulundu. Mahkeme belgeleri deşifre etmedi. Akyürek, davanın görüldüğü İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği üst yazıda gizlilik derecesi yüksek 90 sayfalık belgeyi mahkemeye gönderdiğini belirtti. Ancak dava dosyasında üst yazı ile birlikte 2 sayfalık gizli ibareli bilgi notu yer aldı. Bilgi notunda, "İki yıl yardımcı istihbarat elemanı olarak çalışan Erhan Tuncel’in emniyete 11 adet buluşma, 10 adet de haber raporu sunduğu" belirtildi. Bunlardan 17 Şubat 2006 ve 12 Nisan 2006 tarihli 9 ve 10 numaralı haber raporlarında, "Yasin Hayal’in, ’Fırat (Hrant) Dink’e yönelik bir eylem gerçekleştirebileceği’ bilgisine yer verildiği ve bu bilginin 17 Şubat 2006’da resmi yazıyla İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğüne gönderildiği" aktarıldı. Bilgi notunda "sıklıkla yalan söylemesi gibi nedenlerle Tuncel’in görevine son verildiği" belirtildi.

  Erhan Tuncel’in daha önce verdiği ifadelerinde Yasin Hayal’in Dink’e suikast düzenleyeceği yönündeki bilgileri aktardığını söylediği ve 26 Haziran 2008’de mahkemeye verdiği dilekçede kod adlarını yazarak savunma tanığı olarak dinlenmesini istediği emniyet görevlilerinin açık kimlikleri de ortaya çıktı. Trabzon Emniyet Müdürü Feridun Boz’un mahkemeye gönderdiği gizli ibareli belgede "Memduh kod isminin Mehmet Ayhan’a, Özgür kod isminin Özkan Mumcu’ya, Kürşat kod isminin Onur Karakaya’ya ve Ahmet kod isminin ise Muhittin Zenite’ye ait olabileceği değerlendirilmektedir" denildi. Dink suikastinde ihmalleri olduğu gerekçesiyle yargılanan 6 askerden biri olan dönemin Trabzon Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz de, Trabzon Valiliği’nin soruşturma izni vermesine itirazda bulundu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı