GeriGündem AKUT Türkiye’ye nefes aldıracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKUT Türkiye’ye nefes aldıracak

AstraZeneca sponsorluğundaki Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Anadolu Tır'ının doğal afet ve sağlık bilincini geliştirmek için 81 ili ziyaret edeceği ''Bir Nefes İçin'' kampanyası, Taksim Meydanı'nda başladı.

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki, kampanyanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, afet planlamalarında en önemli aşamaların önlem ve hazırlık olduğunu vurguladı. 

 

Çağdaş ülkelerde afet planlamalarındaki harcamaların önemli bölümünün önlemler için harcandığını belirten Mahruki, bu şekilde afetlerin yıkıcı gücünün önemli ölçüde kontrol altına alınabileceğini söyledi.

 

Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu hatırlatan Mahruki, bununla birlikte afet boyutlarında heyelan, sel ve çığ olaylarının yaşandığına dikkat çekti. Mahruki, ''Kampanya kapsamında hazırlanan AKUT Anadolu TIR'ı ile ulaştıracağımız bilgiler, temel afet bilinci konusunda hazır olunmasını sağlayarak istenmeyen bir olay yaşandığında hayat kurtarıcı ve zarar azaltıcı olabilecektir'' dedi.

 

Nasuh Mahruki, kampanya çerçevesinde 81 ilin ziyaret edileceğini, her ilde ''Afetlere Hazırlık'' konulu eğitim filminin halka gösterileceğini, aynı temalı kitapçıkların ücretsiz dağıtılacağını ve seminerlerle halkın bilgilendirileceğini anlattı.

 

Kampanyada solunum yolu hastalıklarıyla ilgili bilgilendirici broşürlerin de halka ulaştırılacağını dile getiren Mahruki, AKUT Tıp Birimi'nin ücretsiz solunum testleri yapacağını sözlerine ekledi.

   

UZMANLARDAN DESTEK

   

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema Umut da, AKUT Tıp Birimi'nin, yapacağı testler sonrası Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) veastım riski taşıyan hastaları uyaracağını anlattı.

 

Dünyada 600 milyon KOAH hastası olduğunu ve her yıl 3 milyon kişinin hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Prof. Dr. Umut, buna rağmen hastalığın halk tarafından fazla bilinmemesinden yakındı.

 

Türkiye'de 3 milyon KOAH'lı bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Umut, hastalığın ülkemizde ölüm nedeni olarak 4'üncü sırada yer aldığını dile getirdi.

 

Hastaların yüzde 20'sinin KOAH'lı olduğunu bilmediğine de işaret eden Prof. Dr. Umut, uzun süreli öksürük ve balgam şikayeti olanların solunum testi yaptırmaları gerektiğini kaydetti. 

 

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım da, Türkiye'de 3.5 milyon astım hastası olduğunu ve Türkiye'nin batısında hastalığın daha sık görüldüğünü söyledi. 

   

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN MESAJI...

 

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gönderdiği telgrafta,yoğun programı nedeniyle törene katılamamasından dolayı üzgün olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

 

 ''Dünyada olduğu gibi ülkemizde de afetler yaşanmakta, bizleri derinden yaralayan maddi ve manevi pek çok kayba ve zarara neden olmaktadır.

 

İnanıyorum ki, halkımızın bilinçlenmesiyle alınacak temel önlemler ve zamanında yapılacak müdahaleler sayesinde, bu afetlerden çok fazla zarar görmeden kurtulmamız mümkün olacaktır.

 

Halkımızın bilinçlendirilmesi hususunda değerli katkılar sağlayacak AKUT Anadolu TIR'ı kampanyasında emeği geçen herkesi tebrik ederim.''

 

Öte yandan, AKUT Anadolu TIR'ı 3 gün Taksim Meydanı'nda kalacak ve İstanbullular afetler konusunda bilgilendirilecek. Burada kurulan bir stantta da, dileyenlere ücretsiz solunum testi yapılacak. CNN Türk, TÜRKSPED, Türk Eğitim Derneği (TED), Ankara Sigorta, Refocolor ve Alkan Karoseri'nin de destek verdiği kampanya kapsamında, AKUT fotoğraflarından oluşan bir sergi TIR'da gezilebilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle