Gündem Haberleri

  AKUT liderleri Kocaeli'nde

  A.A
  03.05.2008 - 16:38 | Son Güncelleme:

  Arama Kurtarma Derneğinin (AKUT) tüm birim liderleri, “Beyin Fırtınası” toplantısında bir araya geldi.

  AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıya derneğin mevcut 14 biriminin yanı sıra bu yıl açılacak 4 yeni biriminin lider kadrosunun katıldığını bildirdi.

  Toplantıda AKUT'un ikinci on yılında gelecekle ilgili projelerini de tartışacaklarını ifade eden Mahruki, diğer amaçlarının küresel ısınmaya dikkati çekmek olduğunu söyledi.

  “Küresel ısınma AKUT'un çok ciddiye aldığı bir konu” diyen Mahruki, şöyle konuştu:
  “Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı olarak bazı meteorolojik sıkıntılar, belli bölgelerde kuraklık, susuzluk ile bu durumun yaratabileceği diğer travmaların, Türkiye'deki yaşam kalitesini, Türk insanının hayatını doğrudan olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle endişe ediyor ve yerel ekiplerimizin sayısını artırmaya çalışıyoruz. Küresel ısınmaya karşı toplum bilinçlendirme çalışmaları yürüteceğiz.”

  “YÜKSEK ARAÇ VERGİLERİ AKUT'UN BELİNİ BÜKÜYOR”

  Bir soru üzerine en önemli sıkıntılarını araç vergilerinin oluşturduğunu dile getiren Mahruki şöyle konuştu:
  “Bağış yapılan araçlarımız var, bunların vergileri bizi çok zorluyor. Bugüne kadar 80 bin YTL'nin üzerinde otomobil vergisi ödedik. Bizim bunu karşılayacak kadar gelirimiz yok ki, bağış toplayarak ayakta kalıyoruz. Ödediğimiz vergiler de bağışlardan toplayıp, biriktirdiğimiz paralardır.
  Kamu yararına çalışan bir derneğiz, devlet tarafından arama ve kurtarma konusunda kamu yararına çalıştığı belgelenen tek sivil toplum kuruluşuyuz. Buna rağmen araç vergileri bizim belimizi büküyor, şartlarımızı zorluyor.”


  Mahruki'nin açıklamasının ardından başlayan toplantının ilk gününde yönetim kurulu, idari birimler, özel proje grupları ve tüm operasyon ekiplerinin kendi bölgelerinde ve sorumluluk alanlarında sürdürdükleri çalışmaları ve projelerini anlattı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı