Gündem Haberleri

Akün ve Şinasi’de şimdilik satış yok

Umut ERDEM / ANKARA
30.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Emek Sineması gibi kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan köklü tiyatro salonları Şinasi ve Akün sahnelerinin bulunduğu bina ile ilgili “Şu an itibariyle satışı söz konusu değil” dedi.

DEVLET Tiyatroları’nın kiralık olarak kullandığı Şinasi ve Akün Sahnesi’ni bünyesinde barındıran Emek İnşaat’a ait Ankara’daki bina Meclis gündemine taşındı. Mülkiyeti, Sigorta Güvenlik Kurumu, Kızılay, Türk Hava Yolları ve Atatürk Orman Çiftliği ortaklığından oluşan bina geçen mart ayında ihalede istenilen teklif verilmediği için satılamamıştı. Sanatçılar ve sivil toplum örgütlerinin tepki gösterdiği binanın satışıyla ilgili CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Yüceer önergesinde, “Akün ve Şinasi sahnelerinin kapatılmaması yönünde Bakanlık nezdinde bir girişiminiz var mıdır? Ankara’da özel ve Devlet Tiyatroları’na bağlı kaç tiyatro salonu bulunmaktadır” diye sordu. Bakan Çelik, soruları şöyle yanıtladı:
MALİK İLE DEVAM EDİLECEK
“Akün Sahnesi ile Şinasi Sahnesi, başkentin en önemli sanat merkezleridir. Her iki sahnede uzun yıllardır Ankara’ya gelen ulusal ve uluslararası sanat gruplarının, sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği festival ve sanatsal etkinliklere her zaman ev sahipliği yapmakta ve ücretsiz olarak tahsis edilmektedir. 14 Mart 2013’te yapılan ihale iptal olmuş, şu an itibariyle satışı söz konusu değildir. Satımı halinde ise, halihazırdaki sözleşmeler yeni malik ile devam edecektir.”

‘İzlenme oranı % 100’

BAKAN Ömer Çelik’in verdiği bilgilere göre, Ankara Devlet Tiyatro Müdürlüğü’ne bağlı 11 sahne hizmet veriyor. Şinasi Sahnesi’nin 490, Akün Sahnesi 475 koltuk sayısı bulunuyor. Ankara’daki sahnelerde oyunların izlenme oranları yüzde 100’ün üzerinde.

 

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı