Gündem Haberleri

  “Aktütün için ek ders bordrosunu gösterin”

  Saygı ÖZTÜRK
  10.10.2008 - 15:19 | Son Güncelleme:

  “Aktütün olayında gerçekler söylenmiyor” diyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın bazı yetkilileri, okulun öğretime açık olup olmadığının kanıtlanması için bakanlığın bazı belgeleri kamuoyuna açıklaması gerektiğini, bunun da yapılmadığını söylediler.

  Hakkari’nin Aktütün köyü ilköğretim okulunun eğitim-öğretime açık olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetkilileri, “Bu konuda gerçekler söylenmiyor. Bakana da yanlış bilgi veriliyor. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı okulun açık olduğunu iddia ediyorsa, bu konudaki belgeleri kamuoyuna açıklamalı” dediler.

  Bazı yayın organlarında, öğretmen gelmediği için Aktütün köyü ilköğretim okulunun kapalı olduğunu öne sürerken, Milli Eğitim Bakanlığı ise okulun açık olduğunu iddia etmişti. Bakanlık tarafından bu konuda yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

  “4  Ekim 2008 tarihinde haince bir saldırı sonucu 17 askerimizin şehit olduğu Hakkâri ili Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün Köyü'nde, olayı takip eden günlerde bazı televizyonların yaptığı yayınlar ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

  Televizyonların canlı yayınlarında özetle; ‘Aktütün İlköğretim Okulu'nda öğretmen olmadığı, çocukların kalem yerine füze mermileri ile oynadıkları’ yönündeki iddialar tümüyle gerçek dışıdır.

  Aktütün Köyü'nde 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ilk günü olan 8 Eylül 2008 Pazartesi günü eğitim öğretim başlamıştır. Okulda eğitim alan 68 öğrencinin ders kitapları, ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Öğretmenleri Cevdet ARICI ve Kadir SÖNMEZ ile eğitimleri kesintisiz devam etmiştir.

  Menfur saldırının ardından, 06.10.2008 tarihinde, her iki öğretmenimiz, yerel yöneticilerin bilgisi doğrultusunda ilçe merkezinde "Okuma-yazma teknikleri" konulu bir günlük seminere alınmışlardır.

  Televizyonların canlı yayınlarında ekrana getirdikleri ‘kapalı okul’ görüntüsünün çekildiği tarihte, öğretmenlerimiz bir günlük seminer programına katılmışlardır. Özetle, hain saldırının ardından Aktütün Köyü'nde eğitim-öğretim sadece bir günlük kesintiye uğramıştır.”

  “Bu belgeler gerçeği ortaya koyar”

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu açıklamasına karşılık, Bakanlığın bazı yetkilileri de “Bakanlığımız bu açıklamasını yaparken belgelerini de ortaya koymalıydı. Bu yapılmadığı gibi, kamuoyu yönünden okulun açık olduğu inandırıcı da bulunmadı” dediler. Aynı yetkililer, “Aktütün olayının tam olarak aydınlatılması için şu sorulara cevap verilmeli” deyip bunları şöyle sıraladılar:
   
  -Şemdinli Aktütün köyüne atanan ders ücretli öğretmenler resmi olarak görevlerine hangi tarihte başlamışlardır.
  - Öğretmenlerin görevlendirildiklerine dair Kaymakamlık Oluru,Valilik oluru fotokopileri,
  - Öğretmenlerin köyde göreve başlama yazısının fotokopisi,
  -  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen eylül ayı ek ders ücreti çizelgesi,
  - Ödenen ders ücreti miktarını gösteren bordro fotokopisi

  Yetkililer, “Bu evraklar ‘ortaya konulması halinde, Bakanlığın ‘Aktütün Köyü'nde 2008-2009 eğitim-öğretim yılının ilk günü olan 8 Eylül 2008 Pazartesi günü eğitim öğretim başlamıştır’  şeklindeki açıklamasını netleştirir. Gerçek ortaya çıkar. Eğitimin kaç gün kesintiye uğradığı veya uğramadığı belli olur. Bakanlık, bunu da yapmalı.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı