Gündem Haberleri

  Aksu için verilen soruşturma önergesine ret

  Hürriyet Haber
  07.10.2003 - 21:10 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında verilen Meclis Soruşturması Önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

  CHP Mersin Milletvekili Mustafa Özyürek ve 77 Milletvekilinin, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, ''Plansız ve programsız projelerle kaynak israfına yol açmasına göz yumduğu ve gerekli önlemleri almayarak görevini kötüye kullandığı'' gerekçesiyle Aksu hakkında verdiği soruşturma önergesi kabul edilmedi.

  Gizli yapılan oylamaya 426 milletvekili katıldı. Önerge, 85 milletvekilinin kabul oyuna karşın, 339 milletvekilinin oyuyla reddedildi. Oylamada bir oy geçersiz sayılırken, bir milletvekili de çekimser kaldı.

  ''BEN SORUMLU DEĞİLİM''

  TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmeler sırasında söz alan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, belediyeler ile merkezi yönetim arasında ''Ast-üst ilişkisi'' bulunmadığını, bu nedenle de belediye başkanlarının eylem ve işlemlerinden sorumlu olmadığını söyledi. Belediyelerin, İçişleri Bakanlığı'nın emri altında olmaması nedeniyle önergenin hukuki dayanağı bulunmadığını kaydeden Aksu, ''Örneğin biz 'Harikalar Parkı yerine Ankara Kalesi'nin onarımı yapılmalı' diyemeyiz'' dedi.

  Aksu, bakanlığa ulaşan iddialar nedeniyle yaptırılan ön inceleme ve araştırmalar sonucunda ''İddiaların sübuta ermediği veya zaman aşımı bulunduğu'' kararlarının verildiğini bildirdiği konuşmasında, ''Önergede işlendiği iddia edilen suçlar nedeniyle soruşturma yapılmadık konu kalmadı. Tüm iddialar ayrım yapılmaksızın ciddiyetle incelettirilmektedir'' diye konuştu.

  İçişleri Bakanı olarak başkanların mensup oldukları partiye bakmaksızın bütün hizmetlere köstek değil, destek olduğunu kaydeden Bakan Aksu, ''Hesabın görüleceği yer sandıktır. Millet sandıkta kuyumcu titizliğiyle olup biteni tartacaktır. Buna en çok inanması gereken de bu yüce çatı altında yer alan bizler olmalıyız'' dedi.

  ''METROYA DPT İZİN VERMEDİ"

  AK Parti Aydın Milletvekili Atilla Koç, önergede iddia edildiği gibi Çayyolu'na kadar olan karayolun 16 milyon dolar değil, 5.2 milyondolara mal olduğunu anlattı. Koç, bu dönemde metro inşaatının kilometresinin maliyetinin 11 milyon dolar iken Murat Karayalçın döneminde maliyetin 15.7 milyon dolar gerçekleştiğini söyledi. Milletvekili seçilmeden önce Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevi yaptığını anımsatan Koç, metro inşaatının belediyetarafından geciktirilmediğini, DPT'nin ülkenin koşullarını gerekçe göstererek izin vermediği için inşaata başlanamadığını bildirdi.

  ''GÖKÇEK PADİŞAH GİBİ...''

  CHP Ankara Milletvekili İsmail Değerli, önerge sahipleri adına yaptığı konuşmada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ''Bir nevi padişahlık yaptığını'', hakkında Guinnes Rekorlar Kitabı'nagirebilecek kadar çok sayıda dava açıldığını söyledi. Gökçek'in Hazine'ye 2.8 katrilyon lira borcu bulunduğunu, 50 milyon dolarlık krediyi ödemeyerek bunu da devlete yüklediğini kaydeden Değerli, ''Bütün bunlara karşın Gökçek su gibi para harcıyor, devlet kaynaklarını israf ediyor'' diye konuştu.

  CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek de Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin tüm işlemlerinin Bakanlık tarafından mercek altına alınması gerektiğini söyledi.

  Aksu hakkındaki önergenin reddedilmesinin ardından TBMM Genel Kurulu'nda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hakkında verilen soruşturma önergesinin görüşmelerine başlandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı