GeriGündem Akşener ifade versin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akşener ifade versin

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, köstebek soruşturmasını genişletiyor.

Askeri Savcılık, askeri kanattan belge ve bilgi sızdırdığı iddiasıyla tutuklanarak Mamak Askeri Cezaevi'ne konan İstihbarat Dairesi eski Başkan Vekili Bülent Orakoğlu'yla bağlantılı bütün isimlerin ifadesini alacak. Savcılık bu çerçevede İçişleri eski Bakanı Meral Akşener'in ifadesine başvurmak istedi, ancak Akşener ifade vermedi.

Savcılık, Orakoğlu gibi hapse atılan ve belgeleri bizzat sızdırdığı öne sürülen polis kökenli Onbaşı Kadir Sarmusak'ın ifadesinde sözü edilen polis memurlarının da ifadesine başvuracak. Askeri Savcılık'ın hazırlık soruşturması kapsamında yürüttüğü soruşturma uyarınca, İstihbarat Dairesi'nin yöneticilerinin büyük bölümünün de bilgisine başvurulacak. Sarmusak'tan belgeleri alarak İstihbarat Dairesi'ne ulaştıran ‘‘Mahmut'' adlı polisin de, ifadeye çağrılacağı belirtildi.

Hürriyet'in edindiği bilgilere göre, Orakoğlu ve Sarmusak hakkında, casusluk yaptıkları gerekçesiyle dava açılacak. Türk Ceza Kanunu'nun 132 ve 133. maddelerinin gözönüne alınarak açılacak davada, Orakoğlu ve Sarmusak'a 8 ila 15 yıl arasında hapis cezası verilebilecek. Sarmusak'ın ifadesinde Orakoğlu'na belgeleri ilettiğini itiraf etmesi ve Orakoğlu'nun da, ‘‘Bize kendiliğinden belgeler geldi'' itirafında bulunması nedeniyle, casusluk davasında hapis cezası kararı çıkmasının kesinlik taşıdığı belirtiliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, hafta içinde TBMM Başkanlığı'na bir yazı yazarak, İçişleri eski Bakanı Meral Akşener'in konuyla ilgili olarak ifadesine başvurmak istediğini bildirdi. TBMM Başkanlığı'nın durumu kendisine bildirmesi üzerine harekete geçen Akşener de, TBMM'ye cevabi bir yazı gönderdi. Yazıda, savcılığa kendisinin hangi sıfatla mahkemeye çağrıldığının öğrenilerek kendisine bildirilmesini isteyen Akşener, ‘‘Hangi sıfatla ifademin alınması isteniyor. Tanık sıfatıyla mı, sanık sıfatıyla mı'' diye sorarak, ifade vermeye gitmedi.

Akşener'in TBMM Başkanlığı'ndan gelecek yanıta göre, ifade vermeye gidebileceği belirtildi. Savcılık'ın kendisini tanık olarak dinlemek istemesi durumunda Akşener, ifade vermeyi düşünüyor.

Askeri Savcılık, ’Köstebek soruşturması’nı genişletiyor

Hafta içinde TBMM'ye bir yazıyla başvuran Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı, casusluk skandalıyla ilgili olarak İçişleri eski Bakanı Meral Akşener'in de ifadesine başvurmak istedi. Ancak Akşener, ‘‘Tanık sıfatıyla mı, sanık sıfatıyla mı çağrılıyorum'' diyerek, ifadeye gitmedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle