Gündem Haberleri

  AKSEM’de ilk ders Kılıçdaroğlu’na: Edeb ya hu

  Fırat ALKAÇ/İSTANBUL
  10.04.2016 - 22:54 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Sürekli Eğitim Semineri’nde (AKSEM) partililere ders verirken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da ‘Edeb Ya Hu’lu göndermede bulundu. Davutoğlu Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen seminerdeki konuşmasında AK Parti hareketini 10 maddede anlattı. Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

  “Dördüncü önemli meselemiz üslupta nezaket. Mümkün olsa önce Kılıçdaroğlu’ndan başlamak suretiyle bütün evlere ‘Edeb Ya Hu’ sözünü yerleştirmek isterdim. Hat, kelamın, kalemle kemale ulaştığı sanatın adıdır. Bizim nihai hedefimiz uzun süre bu makamları işgal etmek değildir. Kim ki bu makamda daha uzun süre kalayım derse aramızda yeri olmasın. 

  MENFAATE YER YOK

  Ahlaki özden kopan bir siyasi hareket, bir müddet sonra bir çıkar haline dönüşür. Bizim aramızda siyaseti çıkar alanı olarak gören çıkmayacak. Biz adaleti temsil eden Hz. Ömer’in o temsil gücünü yaşatmak için varız. 14 yıl içinde Sayın Cumhurbaşkanımıza, bana, AK Parti teşkilatlarına nice saldırılar oldu. Bunların hiçbirisi yıkamaz. 7 Haziran’da ayağımızı tökezlediğimizi sananlar 1 Kasım’da derslerini aldı. Biz terörden, 7 düvelin saldırmasından, paralel çetelerden, vesayetçi odaklardan korkmayız. Ama ahlaki özümüzü kaybedersek en büyük tehlike o zaman başlar. Aramızda çıkar, menfaat hesabı yapanların yeri yoktur, olmayacaktır. Yanlış bir şey gördüğünüzde sesinizi ahlaki bir ölçüde yükseltin. Biz gücümüzü oturduğumuz makamlardan değil, yüreğimizdeki imandan alırız.   AK Parti bir işaretle milyonları Yenikapı’da toplayabilenlerin, 4 seçim geçirebilen ve yorulmayan bir partidir. Bugün AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir. AK Parti Türkiye’nin kaderini belirliyor.    Yeni bir siyasi hamlenin peşindeyiz. Bu yeni hamle diğer siyasi partilere de örnek olur diye düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın büyükşehir belediye başkanlığından bu yana İstanbul büyük hamlelerin öncüsü oldu. AK Parti herhangi bir siyasi konjonktürde çıkmış ve hapsedilebilecek bir hareket değildir. Biz özgürlükçüyüz. Kula kul olmadığımız gibi, kimsenin de kula kul olmasını istemeyiz.

   AKIL TEK KİŞİYE İHALE DEĞİL

  Paralel çetelerde olduğu gibi biz aklını bir tek kişiye ihale edenlerin partisi değiliz. Her ferdin, onurlu, vakur düşünceli dava adamları olmasını istiyoruz. Biz gerektiğinde Hz. Ömer’e edeple hesap sorabilen, teşkilat mensupları istiyoruz. İstişare en temel prensibimizdir. İstişare olabilmesi için özgür iradeye saygı da gerekir.” 

  İşte 10 madde

  1. AK Parti, insanlık tarihinde kadim bir kökten gelmektedir.
  2. AK Parti, milli demokrasi hareketidir. Millidir, yerlidir, bu toprakların ürünüdür.
  3. AK Parti, sadece Türkiye’nin bir siyasi hareketi değil, bütün mazlum milletlerin siyasi hareketi olma özelliği taşır.
  4. AK Parti, evrensel bir çağrının sözcüsüdür. Bu insan onuruna saygı çağrısıdır.
  5. AK Parti, bir vizyon hareketidir.

  Uygulama prensipleri

  1. AK Parti, ahlaki bir harekettir.
  2. AK Parti, bir gönül, muhabbet hareketidir.
  3. AK Parti, ortak akıl hareketidir.
  4. AK Parti, üslupta nezakete dikkat eder.
  5. AK Parti, uygulama, disiplini önde tutar.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı