Gündem Haberleri

  Aksaray'da 31 parça tarihi eser ele geçirildi

  A.A
  25.08.2006 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Aksaray'da polis ve jandarmanın ortak düzenlediği operasyonda çeşitli dönemlere ait 31 parça tarihi eser ele geçirildi.

  Bir ihbarı değerlendiren Aksaray İl Jandarma Komutanlığı ve Aksaray İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, birlikte
  gerçekleştirdikleri operasyonda, Sağlık beldesi yolunda bir benzin istasyonunda, 42 HR 888 plakalı otomobilde arama yaptılar.

  Otomobilde ve daha sonra Yavuz Sultan Selim Mahallesindeki bir evde yapılan aramada 31 parça tarihi eser ele geçirildi.

  Yakalanan eserlerle ilgili olarak, Y.Ç. (28), M.O. (30) ve İ.K. (38) gözaltına alındı.

  Eserleri inceleyen Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper, eserlerin içinde, birçok müzede bile yer almayan nadide parçaların bulunduğunu söyledi.

  Eserlerin arasında, Helenistik, Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait parçaların olduğunu belirten Kiper, şunları kaydetti:

  “Tarihi eserlerden yonca ağızlı aslan başı ve bronz vazo çok kıymetli. Eserler içinde ele geçirilen bir Grifon var. Bu Grifon, kartal başı üzerinde fallus (erkeklik organı) betimlemesi olarak karşımıza çıkan nadir bir eser. Burada, fallusla kartal bir arada kullanılarak gücü ve kudreti temsil etmişlerdir. Klasik dönemde kartal, gökyüzünde uçan kuşların en asili ve kudretlisi olarak görülürken, aynı zamanda bu dönemde kartal üzerinde fallus kullanılması, fallusun da gücün ve kudretin temsilcisi olduğunu göstermesi bakımından dikkate değer.”

  Bir başka kıymetli eserin üç ayaklı vazo olduğunu kaydeden Kiper, “Cam eserlerin arasında belki de bir başka örneği olmayan tek kulplu, yonca ağızlı ve açık yeşil renkli üç ayaklı vazoya rastlanmış olması, klasik dönemde yeni bir cam yapım tekniğinin kullanıldığının bir göstergesidir” diye konuştu.

  İnsan yüzü betimli cam kabın bir başka nadir örnek olarak karşılarına çıktığını söyleyen Kiper, “Bu eserde ellerini göğüs üzerinde birleştirmiş vaziyette, ön profilden bir kadın betimlemesi yer almaktadır. Bunların yanı sıra çok küçük, üzerinde koyu mavi renkli gövde üzerinde üç farklı hayvan figürü yer alan parfüm şişesi de dikkat çekmektedir” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı