Gündem Haberleri

  Aksaray,yonca üretiminde markalaştı

  A.A.
  16.07.2007 - 11:13 | Son Güncelleme:

  Aksaray yem bitkilerinden yonca üretiminde marka haline gelirken, kuraklıkla birlikte yoncaya talebin de arttığı bildirildi.

  Aksaray Tarım İl Müdürü Recep Öztorun, Türkiye'de bu yıl kuraklıkla birlikte saman sıkıntısının yaşanması nedeniyle yem bitkilerine yoğun talep olduğunu söyledi.

  Hayvansal üretimde saman yerine yem bitkilerinden yonca, fiğ, korunga ve silajlık mısır kullanılmasının daha faydalı olduğuna işaret eden Öztorun, “Samanın fiyatı yoncayla eşdeğer olduğu halde, hayvan bakım ve beslenmesinde bir değeri yoktur. Oysa yonca ve silajlık mısır gibi yem bitkileri hayvanın gerekli besin maddelerini almasına katkı sağlayıp, et ve süt üretimini artırırlar” dedi.

  Aksaray'da yem bitkisi ekim alanlarının son yıllarda önemli artış gösterdiğini bildiren Öztorun, “2006 yılında toplam 68 bin 500 dekar alanda, projeli olarak yem bitkisi ekimi yapıldı. Bunlar arasında özellikle yoncada geçen yıllara göre ciddi artış var. 2003 yılında projeli yonca ekim alanı 7 bin 600 dekarken, 2005 yılında 11 bin, 2006 yılında da 23 bin dekara yükseldi” diye konuştu.

  Yonca üretiminde Aksaray'ın marka haline geldiğini vurgulayan Öztorun, şöyle devam etti:
  “Aksaray, yem bitkilerinden yonca üretiminde marka haline gelirken, kuraklıkla birlikte yoncaya talep de çok arttı. İlimiz, yonca üretiminde Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi'nde büyük mesafe kat etti. Aksaray'dan ülkemizin birçok iline yonca sevkıyatı yapılıyor. Yonca ekiliş alanlarının artmasıyla Yonca Üreticileri Birliği de kurulup, çiftçi örgütlenmesi sağlandı. Yoncanın pazarlanmasında da herhangi bir sorun yaşanmıyor. Ayrıca Aksaray'da yem bitkisi ekilişlerine 6 milyon 840 bin YTL destekleme ödemesi yapıldı. Bu yonca üretiminin artmasında, yonca ekimine verilen teşvikin de rolü büyük.”

  Çiftçinin hayvancılıkla birlikte yem bitkisi üretmesinin, beraberinde hayvancılığı da geliştireceğini ifade eden Öztorun, “Destekleme ödemeleriyle birlikte yem bitkisi ekim alanlarının artması hayvancılığı geliştirecek, hayvansal üretimde ciddi artış meydana getirecektir. Bu artış, süt sanayi tesislerini Aksaray'a çekerek, süt sanayisinin gelişmesini sağlayacaktır” dedi.

  BUĞDAYDAN DAHA EKONOMİK

  Yonca ekiminin buğdaydan daha ekonomik olduğunu vurgulayan Öztorun, “Sulanan alanlarda ürün deseni değişikliği kapsamında, yem bitkileri arasında yonca üretimine yönelik çiftçi bilinci artmaktadır. Yonca, buğdayla aynı sulandığı halde verim açısından daha avantajlıdır. Yılda 4 kez biçilmektedir ve ekonomik açıdan daha kazançlıdır” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı