Gündem Haberleri

  Aksaray Müzesi'ndeki tarihi eserler incelenecek

  HASAN BÖLÜKBAŞ/ AKSARAY, (DHA)
  18.10.2008 - 15:07 | Son Güncelleme:

  AKSARAY İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından düzenlenen ‘Okyanus- 4 Operasyonu'nda gözaltına alınan ve aralarında Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper'in de bulunduğu 38 zanlı için 2 gün ek gözaltı süresi alındı. Müzedeki tarihi eserlerin bire bir sahtelerinin yapıldığını tespit eden jandarma, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan, müzedeki tarihi eserlerin incelenmesi için uzman bir ekip istedi.

  Aksaray İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin 1 yıllık teknik takip sonucu düzenlediği ‘Okyanus- 4 Operasoyunu'nda gözaltına alınan 38 zanlının sorgusu sürüyor. Aralarında Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper'in de bulunduğu 38 şüpheli için, Cumhuriyet Savcılığı'ndan 2 günlük ek gözaltı süresi alındı. Gülağaç İlçe Jandarma Komutanlığı'nda sorguları süren 38 zanlı, bu sabah saatlerinde sıkı güvenlik tedbirleri altında Gülağaç Devlet Hastanesi’ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

  Sağlık kontrolü sırasında gözaltına altındaki zanlılardan 70 yaşındaki Hamza H., hastanenin merdivenlerini çıkarken, “Nefes alamıyorum” diyerek bir süre dinlendi. Sağlık kontrolünü yapan doktor, Hamza H.'nin gözaltında tutulmasının sağlığı açısından sakıncalı olabileceğini belirterek, Hamza H.'yi Aksaray Devlet hastanesi Kardiyoloji Bölümüne sevk etti.

  Jandarma ekipleri, zanlıların sorguları ve teknik takiplerde bazı tarihi eserlerin bire bir sahtelerinin yapıldığını belirledi. Müzedeki eserlerin sahteleriyle değiştirilmiş olabileceği olasılığı üzerinde duran jandarma ekipleri, müzedeki bütün tarihi eserleri inceletme kararı aldı. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan uzman ekip istendi. Pazartesi gününden itibaren Aksaray Müzesi'nde detaylı bir inceleme yapılacağı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı