Gündem Haberleri

  Aksaray Anadolu'nun parlayan yıldızı

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 1.5 yıl önce Teşvik Yasası kapsamına alınana kadar çok fazla tanınmayan ve ciddi yatırım görmeyen Anadolu kenti Aksaray, bugün sanayiciler için en cazip illerin başında geliyor. Anadolu sanayicisinin buluştuğu kentte, gelen yatırımlarla birlikte istihdam yüzde 60 arttı.

  Aksaray Valisi Hüseyin Avni Coş, 20003 yılının Aralık ayında göreve geldiği günden bu yana ”Kapadokya'nın Batı Kapısı” olarak nitelendirilen ancak çok fazla tanınmayan Aksaray'ı modern bir kent haline getirmek için çalıştığını söyledi.

  2004 yılının Şubat ayında Aksaray'ın Teşvik Yasası kapsamına alınmasıyla kentin adeta kabuğunu kırdığını vurgulayan Coş, göreve geldiğinde Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 65 olan yatırımcı sayısının bugün 135 çıktığını ifade etti.
  Coş, 290 hektarlık OSB'de şu anda yer kalmadığını belirterek, ”Yeni ekonomik programlar kapsamında ikinci OSB açamadık. Bunun yerine (Genişleme Alanı) adı altında ikinci OSB'nin çalışmalarına başladık. 370 hektarlık OSB'de altyapı çalışmaları sürüyor. Bu alandan yer tahsis edebilecek konumdayız. Yabancılar ağırlıklı olmak üzere, birçok firmayla bire bir görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

  Bu firmaların 28'inin üretime geçtiğini ve önemli bölümünün ihracata yönelik üretim yaptığını dile getiren Coş, şunları kaydetti: “2004 yılının başında 11 bin 167 olan sigortalı işçi sayısı 1.5 yıl içinde 17 bin 843'e ulaştı. İstihdamda yüzde 60'lık artış yaşandı. Kentte işsizlere yeni istihdam alanları yaratılması için çalışmalarımız sürüyor. Sanayi yatırımlarının yanı sıra eğitim ve sağlık alanlarında da yatırımların yapılmasını sağladık. Öncelikle Devlet Hastanesi'nin yatak kapasitesini yüzde 50'den fazla artırdık. Kent merkezinde özel hastane için 3 firmaya yer tahsis ettik. Bunun yanı sıra Ziga Kaplıcaları'nın bulunduğu bölgeye tam donanımlı Termal Turizme yönelik en az 350 yataklı dev bir tesis yapılacak.”

  TÜRKİYE'NİN İLK ÖZEL ŞEKER FABRİKASI GELİYOR

  Konya-Aksaray Karayolu'nda yine teşvik yasası kapsamında Türkiye'nin ilk özel şeker fabrikasının kurulması için yer tahsisinde bulunduklarını anımsatan Coş, inşaatı devam eden bu şeker fabrikasının 2006'nın ilk aylarında üretime geçeceğini bildirdi.

  Bu firmanın pancar işleme teknolojilerinin çok farklı olduğunu belirten Coş, şöyle devam etti: “Pancar işlemede ortaya çıkan madde kayıplarının önüne geçilecek. Pancardan çıkacak su bile değerlendirilecek. Bölgede şekere dayalı diğer sanayilerin de kurulması yolunda fizibilite çalışmaları sürüyor. Bu fabrika çiftçiye verilen en güzel desteklerin başında geliyor. Üretim kotaları 1 milyon tondan 300 bin tona düşürülen çiftçinin mağduriyeti önlenmiş olacak. Bu firmayla şeker pancarı üretimi 700 bin tona çıkacak. Aksaray çiftçisi yıllardır üretimini yaptığı şeker pancarına yeniden kavuşacak.”

  Coş, bunların yanı sıra Mercedes Benz Türk A.Ş'nin bulunduğu alanın Endüstri Bölgesi olarak değerlendirilmesi için girişimlerinin sürdüğünü ifade ederek, “Alanın yerli ve yabancı otomotiv firmalarının üretim yapabileceği Endüstri Bölgesi olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Şu anda koltuk, kablo, dorse fabrikalarının bulunduğu alana daha birçok firma çekebiliriz” dedi.

  ANADOLU SANAYİCİSİ AKSARAY'DA BULUŞUYOR

  Bugün Kayseri, İstanbul, Ankara, Konya ve Adana gibi ülkenin birçok yerinden Anadolu sanayicisini Aksaray'da buluşturduklarını belirten Coş, sözlerini şöyle sürdürdü: “2 yıl önce Aksaray'ı kimse tanımıyordu. Broşürler bastırdık, yatırımı düşünüp de gazetelerde haberi çıkan yatırımcının ayağına gittik, davet ettik. Aksaray'ı tanıtmak için elimizden geleni yaptık. Bazı kamu kurum ve kuruluş müdürlerine projeler ürettirdik. Bizim ilgimizden memnun kalan yatırımcı Aksaray'ı tercih etti. Halen çalışıyoruz. Kapadokya'nın önemli merkezlerinden Güzelyurt ilçesini turizme kazandırıp yatırımcı çekeceğiz. Gelişimini tüm hızıyla sürdüren Aksaray'ı Anadolu'nun incisi yapacağız.”
  Coş, Güzelyurt İlçesi'ndeki Şahin Tepesi'nde yapılan çalışmalarda 131 derecede termal akışkan çıkardıklarını vurgulayarak, “Borulama çalışmaları birkaç gün içinde bitecek. Daha sonra rezerv tespitine geçilecek, uygun bulunursa bu akışkan da Aksaray'ın hizmetine sunulacak” diye konuştu.

  EĞİTİMDE DE ATILIM VAR

  Eğitim alanında da Aksaray'da özel ilköğretim okulu ve lise için arazi tahsisinde bulunduklarını vurgulayan Coş, 2 yıl bile geçmeden 322 yeni derslik kurarak, toplam derslik sayısını 2 bin 482'ye çıkardıklarını, halen bu rakamı artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirdi.


  Kent merkezindeki okulların şehir gürültüsünden kurtulması yolunda başlatılan çalışmalarda bazı ilköğretim okullarının yıkılmasının kararlaştırıldığını belirten Coş, böylece çocukların kentin strese yol açan gürültüsünden kurtulacağını ve kent merkezine ticaret merkezlerinin kurulabileceğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı