Gündem Haberleri

  Akraba rektör adayına ‘Ayrıcalık bekleme’ mesajı

  Turan YILMAZ/ANKARA
  09.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olan dayısı Ahmet Satoğlu’nun damadı Prof. Dr. Süleyman Kutluhan’a ayrıcalık göstermedi.

  Kutluhan, üniversitedeki seçimde aldığı 57 oyla 5. sırada yer aldı ve YÖK’e gönderilen listeye girdi. Ancak YÖK, Gül’ün onayına sunduğu 3 kişilik listeye Kutluhan’ı koymadı. Gül’ün yakın çevresi konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

  Kol kanat gerilmedi

  “Aday oldu ama hiçbir zaman ‘yakınımızdır’ diye kendisine kol kanat gerilmedi. Zaten aday olurken de kendisine, ‘Kendi çabanla başarılı olursan olur, yoksa zorlanacak bir durum olmaz’ dedik. Cumhurbaşkanının bu konudaki yaklaşımı da bellidir. Bu konudaki yaklaşımı, ‘Kendi çabasıyla başarılı olur da en yüksek oyu alırsa, yakınım olması bu göreve atanmasına bir engel oluşturmaz. Ama böyle bir şey olmazsa aksi de mümkün değildir’ şeklindedir. Sonuçta, kendi çabasıyla seçime girip yarışmış, seçimden birinci çıkmayınca da konu bizim açımızdan gündemden düşmüştür.”

  Akraba rektör adayına ‘Ayrıcalık bekleme’ mesajı

  Kutluhan da adaylığını ilan ederken, seçimin en zor yanını Gül’le yakın akraba olmasının oluşturduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın karşısına en iyi, en yüksek oyla gitmek zorundayım. Beni üniversite öğretim üyelerinin atamasını istiyorum” demişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı