Gündem Haberleri

  AKP'nin şaşırtan ‘duble yol’ reklamı

  Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  12.07.2007 - 10:51 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE'de eski karayoluna AKP'nin yerleştirdiği ‘duble yol’ reklamı şaşkınlık yarattı. Çift şeritli karayoluna yerleştirilen tabelada “Binlerce kilometre duble yol yaptık” yazısını görenler, tepkilerini dile getirirken, CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, “AKP iktidarı, Çanakkale'de sadece 20 kilometre bölünmüş yol yaptı. En son reklam verecekleri il Çanakkale” dedi.

  Yaklaşan 22 Temmuz seçimleri öncesi AKP iddialı olduğu duble yollar üzerinden seçim propagandası yaparken, Çanakkale-İzmir Karayolu'nun 26'ncı kilometresine de, yol kenarındaki bir tarlaya, üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının da bulunduğu “Binlerce kilometre duble yol yaptık” yazılı dev reklam tabelası yerleştirdi. Her gün yüzlerce taşıtın kullandığı çift şeritli Çanakkale-İzmir Karayolu'na duble yol reklamı konulması çelişki yarattı.

  CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, AKP iktidarının Türkiye genelinde 15 bin, Çanakkale'de ise 251 kilometre duble yol yapma vaadi bulunduğunu belirterek, “Maalesef 4.5 yıllık iktidarı döneminde AKP, Türkiye genelinde 6 bin 500 kilometre, Çanakkale'de ise 20 kilometre duble yol açtı. Şimdi Çanakkale'de oluşturamadıkları bölünmüş yolların reklamını yapıyorlar. Oysa duble yollar konusunda en son reklam yapılacak il Çanakkale. İktidar duble yollar konusunda Çanakkale'de başarısız olmuştur. Bazıları marifetini söylerken eksikliğini ortaya çıkarır. İşte Çanakkale-İzmir Karayolu'ndaki reklam tabelası da bunun en güzel örneği” dedi.

  Çanakkale'deki yol yapım çalışmalarından sorumlu olan Karayolları 14'üncü Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Çanakkale için acil eylem planı kapsamında 251 kilometre bölünmüş yol projesi bulunduğunu söyledi. Yetkililer, duble reklam tabelasının da bulunduğu Çanakkale-Ezine-Ayvacık güzergahında 68 kilometre duble yol yapımının hedeflendiğini, ancak bunun 15 kilometresinin yapılabildiğini açıkladı. Ayrıca Çanakkale-Lapseki-Biga güzergahında ise 23 kilometre duble yolun tamamlandığını ve toplamda 38 kilometre duble yolun yapıldığını bildirdi. Yetkililer 2007 yılında 25 kilometre daha yolun yapılarak hizmete açılmasının planlandığını kaydetti.

  GENEL SEÇİM POLİTİKASI

  AKP Çanakkale İl Başkanı Haluk Cihat Temiz, çift şeritli yolda duble yol reklamı yapmalarını açıklarken, “Genel seçim politikası yapıyoruz, reklam tabelası normal” dedi. Temiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “2002 yılında duble yolların yapımını gündeme getirdiğimizde CHP'liler ‘yapamazsınız’ diyordu. Hayal bile edemiyorlardı. Ama 80 yılda 6 bin 100 kilometre duble yolun yapıldığı Türkiye'de biz 4.5 yılda 6 bin 600 kilometre duble yol yaptık. Çanakkale'de de 20 kilometre yol yapıldı ve yıl sonuna kadar 20 kilometre daha yapılacak. Çanakkale trafik yoğunluğu fazla bir kent olmadığı için beklenenden az yol yapılmış olabilir. Çünkü duble yollar konusunda trafik yoğunluğu fazla illere ağırlık verildi. Ancak sonuçta bu bir genel seçim. Biz de genel seçim politikası yapıyoruz ve reklam tabelası normal bir durum. Ortada yapılmış 6 bin 600 kilometre duble yol var. Ayrıca o reklam tabelasının arka yüzünde de ‘dağıtamazlar’ dedikleri, ancak ücretsiz dağıttığımız ders kitaplarıyla ilgili reklam bulunuyor. Biz yaptığımız icraatları anlatıyoruz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı