Gündem Haberleri

  AKPM'de Türk-Yunan önerge savaşı

  Hürriyet Haber
  25.01.2006 - 15:21 | Son Güncelleme:

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne (AKPM) Türkiye'deki gayrimüslim azınlığın durumuna ilişkin önerge sunan Yunanlı parlamenterlere, Türk parlamenterler, Batı Trakya'daki Türk azınlığının durumuna ilişkin önerge sunarak yanıt verdi.

  AKPM Hukuk İşleri Komisyonu, iki önergenin birleştirilmesi ya da ayrı ayrı ele alınması konusunu tartışmak ve raportör tayin etmek üzere yarın toplanacak. Türk parlamenterlerin sunduğu önergede, Yunanistan'ın, ifade ve din özgürlüğü haklarının korunması ile azınlıkların korunmasına ilişkin Avrupa normlarına saygı göstermesi için AKPM'nin baskı yapması isteniyor.

  Batı Trakya'da yaklaşık 60 bin azınlık mensubunun vatandaşlık haklarının elinden alındığına dikkat çekilen önergede, ”Yunanistan'ın, Batı Trakya'daki azınlığın etnik kimliğini tanımamasının eleştirilmesi” isteniyor. “Batı Trakya'da, Yunan yetkililerin abartılı müdahalesi yüzünden okullardaki standartların düştüğü” hatırlatılan önergede, Türk azınlığının kendi müftülerini seçme hakkının ellerinden alınması da eleştiriliyor.

  Yunanlı parlamenterlerin hazırladığı önergede ise, gayrimüslim azınlık üyelerinin dini hakları ve geleneklerini yerine getirme koşullarının zor olduğu iddia ediliyor. Önergede, azınlığa ait dini yerlerin mülkiyet hakkı, tamir ve bakımı konusunda sorunlar bulunduğu ileri sürülüyor. Önergede, Fener Patrikhanesi'ne ekümenik statüsü hakkı verilmesi gerektiği de iddia ediliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı