Gündem Haberleri

  AKPM: Türkiye'de özgür bir seçim yapıldı

  A.A
  23.07.2007 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Genel seçimi izlemek üzere Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyetinin başkanı Belçikalı Parlamenter Luc Van den Brande, Türkiye'de özgür bir seçim yapıldığını, parlamentodaki temsil oranının bir önceki seçime kıyasla daha yüksek olacağını gözlemlediklerini bildirdi.

  Brande, başkanlık ettiği AKPM heyetinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Ankara Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında, genel seçimi izlemek üzere Türkiye'de bulunmalarının çok sıradan ve normal olduğunu, bunun tüm ülkelere uygulandığını söyledi.

  Van den Brande, "Oylama sürecinin çok iyi organize edilmiş bir süreç olduğunu ve profesyonelce idare edildiğini" belirterek, bunun Türkiye'deki demokrasi geleneğinin ne kadar köklü olduğunu gösterdiğini söyledi.

  Seçime katılım oranının da geçen seçime oranla yüksek olduğunu gördüklerini söyleyen Van den Brande, bunun da seçmenlerin demokratik sürece güvenini teyit ettiğini kaydetti.

  Van den Brande, sandık başında da iyi niyetin hakim olduğunu kaydederek, "Seçimi çok olumlu gözlemlediklerini" söyledi.

  Seçimin özgür ve adil olmasının önemini vurgulayan Van den Brande, "Bunun bir hissiyat olmadığını ve bu konuda kanıtlarının bulunduğunu" söyleyerek, "Türkiye'de gerçekten çok özgür bir seçim yapıldı" diye konuştu.

  TEMSİL SORUNU

  AKPM'nin Türkiye'deki yüzde onluk seçim barajına ilişkin değerlendirmesini de aktaran Van den Brande, Türkiye'dekinin Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında en yüksek seçim barajı olduğunun altını çizdi

  "Bunun istikrar sağlayacak biçimde sona erdirilmesi gerekiyor" diyen Van den Brande, "Gerçekten parlamentodaki temsil oranlarını azaltıyor, bunun çok acil biçimde değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

  "Bir önceki seçimde seçmenlerin yüzde 45'inin mecliste temsil edilmediğini" belirten heyet başkanı, "Genel olarak sonuca baktığımız zaman, gerçekten önemli bir nokta var ki, yeni parlamentoda temsil oranları bir öncekine kıyasla çok daha yüksek olacak" dedi.

  AKPM heyeti olarak, temel endişelerinin seçimlerin adil ve özgür şekilde yapılması ve mecliste gerçek bir temsil oranının sağlanması olduğunu yineleyen Van den Brande, "Bu açıdan bakıldığında Türkiye'de gerçekten çok önemli bir gelişmenin kaydedilmiş olduğunu gördüklerini" söyledi.

  Genel seçimi izlemek üzere Türkiye'de bulunan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyetinin başkanı Belçikalı Parlamenter Luc Van den Brande, YSK'nın, il ve ilçe seçim kurulları ve sandık yetkililerinin üzerlerine düşen görevi etkin ve dürüst bir biçimde yerine getirdiğini bildirdi.

  Brande, başkanlık ettiği 36 kişilik AKPM heyetinin çalışmalarını tamamlamasının ardından Ankara Swissotel'de düzenlediği basın toplantısında, seçimin, "Türkiye'nin köklü bir demokratik seçim geleneğini" ortaya koyduğunu ifade etti.

  Seçime yüksek katılım oranının Türkiye'de demokratik sürece duyulan güveni kanıtladığını söyleyen Van den Brande, YSK'nın, il ve ilçe seçim kurulları ve sandık yetkililerinin üzerlerine düşen görevi etkin ve dürüst bir biçimde yerine getirdiğini kaydetti.

  AKPM'nin Türkiye'deki yüzde onluk seçim barajına ilişkin değerlendirmesini de aktaran Van den Brande, Türkiye'dekinin Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında en yüksek seçim barajı olduğunu hatırlatarak, bu oranın yüzde 3'e düşürülmesi gerektiğini söyledi.

  Van den Brande, sıkı düzenlemelere tabi olan seçim mevzuatı nedeniyle adayların kayıt sürecini aksatan bazı bürokratik işlemlere ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, bunların farklı etnik kökenli vatandaşlar için sorun yarattığını söyledi. Brande, farklı etnik kökenli milletvekili adaylarına Türkçe dışında başka bir dilde propaganda yapabilme imkanının sağlanması gerektiğini de ileri sürdü.

  Heyetin Türkiye ziyaretini, TBMM'nin daveti üzerine, AKPM ile Türkiye arasındaki izleme sonrası diyalog çerçevesinde gerçekleştirdiğini söyleyen Van den Brande, bir sonraki seçimlerde yeniden gelip gelmeyeceklerinin sorulması üzerine, geleceğin ne getireceğini şimdiden tahmin etmenin güç olduğunu, ancak normal şartlarda izleme sonrası uygulamasının bu yıl sonunda kalkmış olmasını beklediklerini kaydetti. Van den Brande, bununla birlikte eğer Türkiye isterse gözlemcilik için yine gelebileceklerini ifade etti.

  Van den Brande, parti içi demokrasi sağlanması konusuna da değinerek, yeni bir cumhurbaşkanı seçimi krizi bekleyip beklemedikleri sorusuna, Türk iç politikasına karışamayacaklarını, böyle bir misyonlarının olmadığını söyleyerek yanıt vermedi.

  Seçim için Türkiye'ye 10 üzerinden kaç puan verebilecekleri sorusunu, "jüri üyesi olmadıklarını" söyleyerek yanıtlamayan Van den Brande, oyların sayımı işleminin çok başarılı geçtiğini ve Türkiye'nin bu açıdan diğer ülkelere de örnek olabileceğini kaydetti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı