Gündem Haberleri

  AKP'li vekilden Başbakan'a: Parti değiştiren Churchill hain miydi

  ANKARA(ANKA)
  13.08.2006 - 12:40 | Son Güncelleme:

  AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, Başbakan Erdoğan’ın, parti değiştiren ve ihraç edilenlerin milletvekilliklerinin düşürülmesi yönündeki açıklamalarına, “Churchill üç kez parti değiştirdi. Vatana ihanet mi etti parti değiştirerek” sözleriyle tepki gösterdi.

  Erdoğan’ın, parti değiştiren ve ihraç edilenlerin milletvekilliklerinin düşürülmesine ilişkin görüşlerini ANKA’ya değerlendiren Başoğlu, Erdoğan’ın düşüncelerine saygı duyduğunu belirtti.

  Başoğlu, İngiltere’nin önceki Başbakanlarından Winston Churchill’i örnek göstererek, “Churchill üç kez parti değiştirdi. Vatana ihanet mi etti, yoksa İngiltere’ye hizmet mi? Bu ayrımı iyi yapmak lazım” dedi.

  Konunun çok hassas olduğunu ifade eden Başoğlu, insanların bazen eşlerinden ve çocuklarından da ayrıldıklarını belirtirken, “Bu fikre saygı duyuyorum. Türkiye’nin belki bir yapılanmaya ihtiyacı var” diye konuştu.

  Türkiye’deki seçim sisteminin tartışmalı olduğunu kaydeden Başoğlu, şu anda bütün vekillerin “atama” ile geldiklerini kaydederken, öncelikle bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini savundu.

  Parti değiştiren ve ihraç edilenlerin vekilliklerinin düşürülmesi konusunun “tatlı tatlı” konuşulması gerektiğini söyleyen Başoğlu, söz konusu düşüncenin bu tür davranışları “alışkanlık” haline getirenler için uygun olabileceğini söyledi.

  Öte yandan, AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay da daha önce yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın, bu önerisini "bu şark kurnazlığıdır" diyerek karşı çıkmış, ancak ölen ya da Kemal Derviş örneğindeki gibi başka bir görev için ayrılanlar için yedek milletvekilliği uygulamasına gidilebileceğini söylemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı