GeriGündem AKP'li Torun: Kaya faili meçhullerle bağlantılı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'li Torun: Kaya faili meçhullerle bağlantılı

Şemdinli Araştırma Komisyonu’na bilgi veren AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun, Ali Kaya’nın Diyarbakır’daki faili meçhul olaylarla bağlantılı olabileceğini de kaydederken, Kaya’nın Söz Gazetesi’nin sahibi Söz ailesine ilişkin sahte belge düzenlediğini söyledi.

Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli’de yaşanan olayları araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’na bilgi veren AKP Diyarbakır milletvekili Cavit Torun, Şemdinli’de Umut Kitabevi’nin bombalanması olayıyla ilgisi olan Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in Bolu Komando Tugayı’ndan bölgeye geldiğini belirtti. Torun, 1994 yılından itibaren Bolu Dağ Komando Tugayı’nın bölgede yapmış olduğu eylemler ve o birlik içerisinde görev alan kişilerin bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetlerin bulunduğunu söyledi.

Şemdinli Araştırma Komisyonu bugünkü toplantısında AKP Diyarbakır Milletvekili Cavit Torun’u dinledi. Edinilen bilgiye göre Torun, Umut Kitabevi’nin bombalanması olayıyla ilgisi olan Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in bölgeye Bolu Dağ Komando Tugayı’ndan geldiğine işaret etti. 1994 yılından itibaren Bolu Dağ Komando Tugayı’nın bölgede yapmış olduğu eylemler ve o birlik içerisinde görev alan kişilerin bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler olduğunu anlatan Torun, bunlar araştırıldığı taktirde bazı şeylere ulaşabileceğini söyledi. Torun ayrıca, "Mutkili Ali" lakaplı Ali Kaya’nın Diyarbakır’da görevliyken Söz Gazetesi’nin sahibi Söz ailesine ilişkin sahte belge düzenlediğini ve ailenin PKK’ya yardım ve yataklıkla suçlandığını dile getirirken, bunca senedir Ali Kaya’nın yaptığı hukuksuzluğa birilerinin "dur" demediğini ifade etti.

Komisyon önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda ise Söz Gazetesi sahibi ve yetkililerini dinleyecek. Ayrıca, komisyon önümüzdeki toplantıda bölgeye ne zaman gideceğine de karar verecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle