Gündem Haberleri

  AKP'li Tanrıverdi: Tezkere elbette uygulanacak

  Saffet YENİGÜN/KEMER (Antalya), (DHA)
  24.10.2007 - 14:32 | Son Güncelleme:

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, PKK terör örgütünün saldırılarına kayıtsız kalamayacaklarını belirterek, “Tezkere cebimizde taşımak için çıkmadı. Elbette uygulanacak. Operasyon bir işgal niteliğinde olmayacak” dedi.

  Türkiye İl Genel Meclis Üyeleri Birliği tarafından düzenlenen 6'ncı İl Özel İdareler Semineri, Antalya'nın Kemer İlçesi'ne bağlı Göynük Beldesi'nde bulunan Le Chateau De Prestige Otel'de başladı. 27 Ekim tarihine kadar sürecek toplantıya, AKP Genel Başkan Yardımcısı Yerel Yönetimler Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, İçişleri eski Bakanı ve İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu'nun yanı sıra, İl Genel Meclisi Başkanları ve çok sayıda bürokrat katıldı. Toplantının açılışında, şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

  OPERASYON İŞGAL NİTELİĞİNDE OLMAYACAK

  Toplantının açılış konuşmasını yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, PKK terör örgütünün saldırılarına kayıtsız kalamayacaklarını dile getirdi. Tanrıverdi şunları söyledi:

  “Menfur saldırılarla ilgili bazı ek güvenlik tedbirleri alınması gerekmektedir. Dış mihrakların güvenlik güçlerimizi şehit etmesi asla kabullenilemez. PKK denilen baş belasını ortadan kaldırmak için gerekli tezkere TBMM'de 507 oyla kabul edildi. Tezkere cebimizde taşımak için çıkmadı. Elbette uygulanacak. Operasyon bir işgal niteliğinde olmayacaktır. Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bu konu ele alınıyor ve tartışılıyor. Bu konuda devletimizin kurumları arasında ayrışma söz konusu değildir. Tüm kurumlar birlikte karar almaktadır. Beklentiler bir bir gerçekleşecektir. Devletimiz kararlılıkla terörün üzerine gidecektir” dedi.

  İKİ ÖNEMLİ YASAL DÜZENLME GELİYOR

  Değişen dünya düzenine ayak uydurabilmek amacıyla çeşitli yasal düzenlemeler yapıldığını da vurgulayan Tanrıverdi, yerel yönetim reformlarının henüz yarım olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

  “12 kişilik bir heyetten oluşan bilim kurulu oluşturduk. Bu arkadaşlarımız yarım kalan yerel yönetimler reformu üzerine çalışmalar yapıyor. Bu düzenlemelere tüm arkadaşlarımızın katılımı son derece önemlidir. ‘Yolsuz ve Susuz Köy Kalmayacak’ sloganı ile yola çıkan KÖYDES’le köylerimizden sorumlu olan valilerimiz, kaymakamlarımız, İl Genel Meclis üyelerimiz gurur duyuyor. KÖYDES önemli bir reformdur. BELDES projesi de arttırılarak devam edecektir. Bizim önümüzde şu anda iki önemli yasa çalışması var. Belediye Gelirleri Yasası ve Kamu Yönetimi Yasası, bunların da tamamlanması ile reform çalışmalarımız güçlenerek sürecektir.”

  ÖZEL İDARELER SIRA DIŞI KADROLARLA ÇALIŞMALI

  Tanrıverdi'nin ardından kürsüye çıkan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, konuşmasına terör saldırılarını kınayarak ve başsağlığı dileyerek başladı. Vali Yüksel, 70 milyon nüfuslu Türkiye’nin 1913 yılında çıkan yasalarla yönetilemeyeceğini belirterek, şunları söyledi:

  “Üç büyük unsur yüzyıllara damgasını vurmuştur. Tarım, sanayi ve bilgisayar. Bu yüzyıl insanlık aleminin başını döndürmektedir. Dün konuştuklarımız bugün konuşulmuyor. Artık Özel İdareler sıra dışı kadrolarla çalışmalıdır. Özel İdareler değişime duyarlı olmalı. Hantal ve gelişmeleri göz ardı eden bir yapı kabullenilemez. Bugün artık İl Genel Meclis toplantılarında hemen her ay sıklıkla küresel ısınmaya dayalı problemler tartışılmalı. Küresel ısınmaya bağlı olarak su ve enerji önümüzdeki günlerde çok konuşulmalı. Bugün Antalya’nın enerji açığı 15 milyon kilowat saattir. Washington Post gazetesi bir manşetinde, Akdeniz ülkelerinin bazı önemli şehirlerinde gelecek yıllarda su nedeni ile iç savaşlar yaşanacağını yazmıştır. Fırat ve Dicle nedeni ile çatışmalar çıkacağı varsayılıyor. Su ve enerji, İl Özel İdaresi’nin ilgisini çekmesi gereken önemli ve son derece hassas bir konudur.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı