GeriGündem AKP'li Kuzu: Erbakan'ın malına el konulsun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'li Kuzu: Erbakan'ın malına el konulsun

Kapatılan RP’nin lideri Necmettin Erbakan’ı kurtarma formülleri tartışılırken, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu, yeni bir öneride bulundu. Kuzu, "Hapis cezasını evinde çeksin, para kısmını alacak tahsili gibi yapalım. Malına el koyma gibi yapalım. Evi, tarlası satılarak para tahsil edilebilir" dedi.

Kapatılan RP’nin lideri Necmettin Erbakan’ı kurtarma formülleri tartışılırken, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yeni bir öneride bulundu. Kuzu, "Hapis cezasını evinde çeksin, para kısmını alacak tahsili gibi yapalım. Malına el koyma gibi yapalım. Evi, tarlası satılarak para tahsil edilebilir" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın gündeme getirdiği Necmettin Erbakan’ı kurtarma girişimlerini değerlendirirken, "Bu işe ’eski Başbakan’ diye başlanırsa ben bu işte yokum. Suçuna ve yaşına bakacaksın. Bakıma muhtaç bir kişiyi de hapse atmak doğru değil" dedi.

Kuzu, Erbakan hakkında 2,5 yıla yakın hapis cezası ile 11 trilyon lira devlet alacağı olduğunu belirterek, "Şimdiki yasada parayı ödemesi kaydıyla hapis cezasını evde çekmesi düzenleniyor. Bu ’kaydıyla’ hükmü kaldırılıp, hapis cezasını evde çeksin, kalan para kısmını alacak tahsili gibi yapalım. İcra yoluna gidilerek, malına el konulsun" dedi.
Kuzu, uluslararası sözleşmelere dayanarak Anayasa’da yapılan değişikliğe göre, ekonomik bir borç nedeniyle kişinin özgürlüğünün zaten engellenemeyeceğini belirterek, "Para borcunu ödemezse tazminat hukuku gündeme gelir. İcra yoluyla, evi satılır, arsası satılır bu borç tahsil edilebilir. Bu 11 trilyon devlet alacağıdır. Erbakan ödemezse, daha sonra mirasçılarından alınır. Devletin alacağı önceliklidir" şeklinde konuştu.

CHP’Lİ KART: HAZİNE ZARARI MUTLAKA ÖDENMELİ

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise 80 yaşındaki bir insanın, eski bir Başbakanın hapse girme durumundan üzüntü duyduklarını ancak yapılmak istenen değişikliğinde daha çok kişiyi hedef alan bir değişiklik olduğunu söyledi.

Kart, Erbakan ile ilgili olarak yeni ceza yasasındaki sistematiği de bozacak bir değişiklik yapılmak istendiğini belirterek, "Bunun doğru olmadığı düşüncesindeyim. Yine bunun yanında oradaki doğmuş olan 11 trilyon civarındaki Hazine zararının mutlaka ödenmesi gerekir. Ödemesinin geciktirilmesi veya 65-66 kişiye bölünmesi gibi öneriler ve getirilmek istenen seçenekler hukuka son derece aykırı bir içeriklidir. Bu yönüyle de olaya sıcak bakmıyoruz.

Tartışmasız olan husus hemen tazminatın ödenmesidir Cezanın konutta infaz edilmesi noktasında rapor veya benzeri düzenlemede ısrar edilmesi gerekmeyebilir" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle