Gündem Haberleri

  AKP'li Kutlu: Danıştay, anamıza hakaret etti

  ANKA
  20.02.2006 - 10:12 | Son Güncelleme:

  AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, Danıştay’ın, bir öğretmenle ilgili, "başörtülü olarak okul kapısına geldiği ve çocuklara kötü örnek" olduğu şeklindeki kararıyla ilgili olarak "Bir defa başörtülü bir kimsenin tavrını kötü örnek diye nitelemek bu millete hakarettir. Bunu bir yüksek yargı organının bu şekilde telafuz etmesi anamıza, bacımıza, eşimize hakaret manasına gelir. Ve bunu hukuk adına yapmak da çirkin bir şeydir" diye konuştu.

  AKP Adıyaman Milletvekili Hüsrev Kutlu, TBMM Adalet Komisyonu’nda, sigara yasağını yaygınlaştıran yasa teklifi görüşülürken, sigarayı bırakamamasının nedenini, "siyasetteki ayak oyunları ve Danıştay’ın kararları" olarak gösterdi.

  Kutlu, hukukçular olarak yüksek yargı tarafından verilen kararları daha yakından izlediklerini ve  hukuk kalıbına oturtamadıkları bir şeyler olduğu zaman ister istemez daha fazla rahatsız olduklarını ifade etti.

  'DEMOKRASİ AÇISINDAN EN BÜYÜK TEHLİKE'

  Kutlu, Danıştay’ın başörtüsüyle ilgili olarak verdiği son kararın da hukuk kalıplarına uymayan bir karar olduğunu vurgulayarak, "Bunu bir yüksek yargı merciinin vermesi hukukçu olarak bizi daha çok üzdü. Doktorlar bir yanlış karar verse bir hukukçu olarak beni çok fazla etkilemez. Ancak hakimler verirse rahatsız olurum. Bir de Türkiye’de Türk milleti adına karar verme yetkisi sadece hakimlerdedir. Hakimler Türk milleti adına karar verirken, Türk milletine rağmen karar verirlerse bu üzer ve Türkiye’deki bence demokrasi açısından en büyük tehlike yargının siyasallaşmasıdır" dedi.

  'HUKUKLA STATÜKONUN MÜCADELESİ'

  Kutlu, yargının siyasallaşmasının bir siyasi partiye destek niteliğinde olmayacağını, ancak hukuk bilgisi zorlanarak bir tavır alınırsa bunun da yargının siyasallaşması olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Kutlu, türban konusunda gelinen son noktayı,  "Demokrasiyle, hukukla statükonun mücadelesi" olarak değerlendirirken, bazılarının statükoyu devam ettirmek için direnç içerisinde olduklarını söyledi. Kutlu, "Ancak nereye kadar direnir ne olur bence sonunda zafer hukukla, demokrasinin olur" diye konuştu.

  'MÜDAHELE EDİLMESİN'

  Kutlu, türban sorununun çözümü için kamuda hizmet alan ve verenler ayrımını yapılmasına ilişkin önerilere karşı, "Benim şahsi görüşümü sorarsanız ben hiçbir şekilde müdahale edilmemesinden yanayım. Ama hiç değilse asgari özgürlükler bağlamında değerlendirdiğimizde hizmet alanlara böyle bir şey olmaması lazım" dedi. Ancak, bu uygulamanın da yanlış bir kapı açacağı görüşünü savunan Kutlu, şöyle devam etti: "Yarın aksi durumda da ’sen evinde şöyle yaptın’ veya işte ’şuradaki düğüne böyle katıldın, öğrencilere kötü örnek oldun’ diye aksi bir karar da çıkabilir. Zaman zaman dışarıdayken, görevdeyken başı açıkmış da dışarıda zaman zaman başı kapalı olduğu için kötü örnek oluyormuş. Bir defa başörtülü bir kimsenin tavrını kötü örnek diye nitelemek bu millete hakarettir. Yani bunu bir yüksek yargı organının bu şekilde telafuz etmesi anamıza, bacımıza, eşimize hakaret manasına gelir. Ve bunu hukuk adına yapmak da çirkin bir şeydir."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı