Gündem Haberleri

  AKP'li Geçen: Bakan töhmet altında kaldı

  A.A.
  27.02.2006 - 15:25 | Son Güncelleme:

  AKP Hatay Milletvekili Fuat Geçen, muhalefetin gensoru önergelerinin peşin hükümle reddedildiğini ve bakanın töhmet altında kaldığını söyledi.

  AKP Hatay Milletvekili Fuat Geçen, Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında AK Parti Grup İç Yönetmeliği'nin ilgili hükümlerine göre gensoru süreci başlatılabileceğini savundu. Geçen, TBMM'de yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde Türkiye gündeminde önemli bir yer tutan yolsuzluk iddialarının, iktidar ve muhalefet arasında sonuç alınması mümkün olmayan, kısır bir çekişmeye dönüştüğünü ifade etti.

  İktidar partisi milletvekili olarak kendisinin de diğer duyarlı insanlar gibi bu durumdan son derece rahatsızlık duyduğunu kaydeden Geçen, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  “Muhalefet partilerinin zaman zaman bakanlarımızla ilgili son derece önemli iddiaları içeren gensoru teklifleri Meclis'te görüşülürken, işin özünden uzak, işin aslını ortaya çıkarma gayretinden çok siyasi hesaplaşma görüntüsü oluşmaktadır. İktidar, hangi mantaliteyle gelirse gelsin bu tür gensoru taleplerine 'hükümetin güvenoyudur' gerekçesiyle yaklaşmakta, sayısal yeterliliği ile gensoruyu reddetmektir.

  AK Parti olarak, parti tüzüğümüzde parti içi demokrasi adına örnek kabul edilecek bir madde vardır. Grup İç Yönetmeliği'nin 37. maddesi, Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında isnat edilecek suçlamalarla ilgili haklarında gensoruya varan bir sürecin işletileceğini öngörmektedir.” Fuat Geçen, muhalefetin gensoru önergelerinin peşin hükümle siyasi olarak nitelendirildiğini, bu durumun da kamuoyunda ilgili bakanı töhmet altında bıraktığı gibi, iktidar milletvekilleri arasında da kuşkulara yol açabildiğini ifade etti.

  Gensoru görüşülmesi sırasında işin özünden tamamen uzaklaşıldığını savunan Geçen, “Ortaya çıkan manzara, siyasi hesaplaşmadır. İktidar partisi olarak yukarıda belirtilen tüzük maddesinin yargı ve telkinlerden uzak bir ortamda işletilmesi halinde parti içi demokrasinin varlığına imkan sağlayacak, belki de bir çok bakanın icraatları iktidar milletvekillerince huzurla savunulacaktır” görüşüne yer verildi.

  Geçen, böylece yürütme organı olan Bakanlar Kurulu'nun da grup refleksine sığınarak “ben yapıyorsam doğrudur” gibi bir hataya yönelme rahatlığını bulamayacağını belirterek, bu sürecin işletilmesinden sonra muhalefetin vereceği gensoru önergelerinin iktidar milletvekillerince gönül rahatlığıyla değerlendirileceğini savundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı