Gündem Haberleri

  AKP'li Fatsa: Arafat'a da terörist diyorlardı

  ANKA
  20.02.2006 - 15:35 | Son Güncelleme:

  AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, Hamas’ın Türkiye ziyaretinde gizli kapaklı bir şey yapılmadığını belirtirken, "Farklı şeyler söylendi, ’Hamas terör örgütüdür’ gibi. Ama unutmayın ki Yaser Arafat için de aynı şeyler söyleniyordu" dedi.

  AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, Hamas’ın Türkiye ziyaretinde gizli kapaklı bir şey görüşülmediğini, Hamas’ın Filistin’de yasal bir organizasyon olduğunu belirtirken, "Farklı şeyler söylendi, ’Hamas terör örgütüdür’ gibi. Ama unutmayın ki Yaser Arafat için de aynı şeyler söyleniyordu" dedi. Görüşmenin yansıtılması açısından bazı basın yayın organlarını da eleştiren Fatsa, "Bazı basın organlarından ABD ve İsrail’den çok daha fazla tepki aldık" dedi.

  FİLİSTİN’DE YASAL BİR ORGANİZASYON

  TBMM’de gazetecilerle sohbet toplantısı yapan Eyüp Fatsa, sorular üzerine, Hamas ile ilgili olarak çok şey söylendiğini, ancak olayların iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydederken, "Türkiye bölgede inisiyatif alan, bölgede barışın sağlanması noktasında birçok ülkeden fazla sorumluluğu olan, olması gereken bir ülke" dedi.

  Fatsa, Filistin’de demokratik bir seçim yapıldığını, El Fetih ile birlikte Hamas’ın da seçimlere katıldığını, ancak herhalde çok fazla şans verilmemesi nedeniyle ilk başta gösterilemeyen tepkinin seçim sonuçlarının ardından ortaya çıktığını söyledi. "Hamas’ın seçime girmesine o gün kimse karşı çıkmadı, hatta demokratik platformda mücadele yürütmesinden dolayı bir memnuniyet vardı. Neticede seçim sonucunda Filistin halkının iradesi Hamas’tan yana oldu.

  Hamas Filistin’de yasal bir organizasyondur. Siyasi lideri Türkiye’ye geldi, partimizle, Dışişleri Bakanımızla, Dışişleri bürokratlarıyla bir dizi görüşme yaptı" şeklinde konuştu. Görüşmelerde nelerin talep edildiğinin çok önemli olduğunu belirten Fatsa, bundan sonra mücadelenin demokratik çerçevede olması, barışa katkı sağlanması gerektiğinin belirtildiğini söyledi.

  ARAFAT’A DA TERÖRİST DENİLİYORDU

  Fatsa, "Hem silahın hem demokrasinin, ikisinin birarada olamayacağını söylendi. Bu bilinen ve Hamas adına dünyanın olmasını beklediği bir ziyaretti. Basın organlarında da çok çelişkili ifade edildi. Bazı basın organlarında ABD ve İsrail’den çok daha fazla tepki aldık. Görüşmeler gizli kapaklı değil, alenen yapılması da Bakanlar Kurulu’nda karar bağlanmış. Farklı şeyler söylendi, ’hamas terör ögrütüdür’ gibi. Unutmayın ki Yaser Arafat için de aynı şeyler söyleniyordu. Belki dünyanın söylemek istediğini, içinden geçirdiğini biz söyledik. Herhalde Hamas da nelerin olabileceğini nelerin olamayacağını görecektir" şeklinde konuştu.

  POLİS MEMURUNUN İNTİHARI

  Kredi kartı borcu nedeniyle intihar ettiği belirtilen TBMM’de görevli polis memuru Bayram Kafalı’nın durumu hatırlatılınca da Fatsa, Genel Kurul’da görüşülürken krerdi kartıyla ilgili tasarının yeniden hakkaniyet ölçüsünde değerlendirilebileceğini söyledi. Fatsa, "Hiçbir şekilde insan canının gerekçesi sayılamaz, inmsan canından daha değerli değildir hiçbir şey" dedi. Kredi kartlarında hep kullanananların sorumluymuş gibi gösterildiğini, ancak bankaların hiç sormadan adrese posta kutusuna kartları gönderdiğini belirten Fatsa, bu nedenle kredi kartlarının borcunun sahip olunan diğer kartlardan çekilen parayla kapatıldığını, sonunda "arabesk bir durumun ortaya çıktığını" kaydetti.

  Kafalı’nın intaharında borçların dışında bir gerekçe olup olmadığını bilemediğini, ancak 5 bin YTL’lik kart borcunun çok üzerinde menkul ve gayrimenkula sahip olduğunun da belirtildiğini söyleyen Fatsa, "Tasarı belki bu vesileyle belki bir kez daha değerlendirilir, gözardı edilmiş başka şeyler varsa onlar da ilave edilebilir" şeklinde konuştu.
  Fatsa, genel kurulun bu haftada 15-23.00 saatleri arasında çalışacağın önceden duyurulan gündem üzearinden çalışılacağını söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı