GeriGündem AKP'li Dülger: Irak'ta söz sahibi olmalıyız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'li Dülger: Irak'ta söz sahibi olmalıyız

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger, Türkiye'nin, Irak'taki gelişmeler karşısında mutlaka söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

Dülger, AKP kurucular kurulu toplantısının gerçekleştiği Bilkent Oteli'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  
Bir gazetecinin, Çankaya Köşkü'nde hafta başında Irak'a asker gönderme konusunda yapılan zirveden, devletin tepesinin konuya pek soğuk yaklaşmadığı sonucunun çıktığı değerlendirmesinde bulunması üzerine Dülger, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, ABD'de yaptığı temasların ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştüğünü anımsattı.
  
Dülger, bir mutabakat olduğunu, Türkiye'nin yanıbaşında olan bir yangına kayıtsız kalamayacağını ifade ederek, şöyle konuştu:
  
''Türkiye, Irak'taki gelişmeler karşısında mutlaka söz sahibi olmalı, bir şeyler söylemelidir. Amerikan idaresi başlangıçta bu konuda, 'Türkiye üzerinden biz asker geçiriz, istediğimizi yaparız' dedi. Fakat müdahaleden sonra işin o kadar kolay olmadığı anlaşıldı. Orada hem güvenliği hem istikrarı temin etmek gerekiyor. Bu iş için de Amerika'nın orada bulunan güçleri kafi değil.

Dolayısıyla yeni bir şey yapması lazım. ABD, başlangıçta BM, NATO ve AB'yi dikkate almadan bu işe girişti. Baktı ki kazın ayağı öyle değil. Dolayısıyla burada hem güvenliği hem istikrarı temin etmek lazım. Bu iş oraya gidip petrolün üzerine oturmakla olmuyor.'' 

IRAK'A GİTME KOŞULLARI

Türk ordusunun Irak'a hangi statü ile gideceği konusunda kaygıları bulunduğunu söyleyen Dülger, sözlerini şöyle sürdürdü:
  
''Orada güvenliği ve istikrarı temin etme bakımından hangi sorumlulukları alacak, bu sorumlulukları yüklendiği zaman Irak halkı bunu nasıl karşılayacak? Biz eğer kendisine işgalci olduğu ismini veren Amerikalılara destek olmaya gidersek Irak halkı buna nasıl bakacak, bu önemli. Irak'ın bizi karşılaması çok önemli. Çünkü bu işin başlangıcında 'Biz oraya gideceğiz, Saddam'ı devireceğiz. Bizi güllerle karşılayacaklar' dediler. Hiç öyle olmadı. ''
 
ABD'ye gönderilen sualnamede, bu tür kaygıların yer alıp almadığı  yönündeki bir başka soru üzerine Dülger, sualnamenin tamamını bilemediğini belirtti. Dülger, Türkiye'nin, güvenliğin ve istikrarın sağlanması konusunda söz sahibi olacağını ifade ederek, Türk ordusunun, birilerinin emirlerini yerine getirmek için Irak'a gitmeyeceğini kaydetti.
  
Türk ordusunun yerine getireceği misyonun, Irak halkı tarafından kabul edilebilir olacağını anlatan Dülger, Türk heyetinin bu konuyu araştırmak için  bölgeye gittiğini belirtti.

Dülger, Türk askerinin masrafının nasıl karşılanacağı, lojistik desteğinin nasıl sağlanacağı konularının açıklığa kavuşması gerektiğini söyledi. Bu konudaki hazırlıkların sürdüğünü belirten Dülger, ''Yemek pişmedi, henüz oluş halinde'' dedi.
   
''İKNA OLURSAK TEZKERE GEÇER''
   
Dülger, gelinen noktada ikna olup olmadığının sorulması üzerine de ''Hayır, biz tartışıyoruz şu anda. Daha ikna olma noktasına gelmedik. İkna olma şöyle olacaktır. Hükümet diyecek ki, 'şu, şu mülahazalarla buraya asker gönderilmesi taraftarıyız', biz de o zaman mukabil mülahazalarımızı söyleyeceğiz. Onlar, 'siz şunu söylüyorsunuz ama bu, şöyle karşılanacaktır' deyince, ikna o zaman olur'' diye konuştu.
  
Dülger, tezkerenin geçmesinin ikna olmalarına bağlı olduğunu belirtti.
   
TURGUT ALTINOK'UN SÖZLERİ
   
Öte yandan, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ilişkin sorular üzerine, şu anda sürecin henüz başlamadığını, aday adayları bulunduğunu belirterek, ''Süreci bekleyeceğiz. Partinin açıklayacağı takvime göre adaylar tespit edilecek'' dedi.
  
Altınok, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in AKP'ye katılacağının ifade edilmesi üzerine, ''Herkesin siyasi tercihi. Ona bir şey diyemeyiz. Önümüzdeki günlerde ne olacağını göreceğiz'' diye konuştu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle