Gündem Haberleri

  AKP'li belediyede 'sahte imza' skandalı

  ANKA
  29.05.2008 - 09:46 | Son Güncelleme:

  AKP’li Altındağ Belediyesi’nde, belediyede çalışan bazı memurların, başka kurumlara ataması yapılırken, “sahte imza” kullanıldığı ortaya çıktı. Ankara 2’nci İdare Mahkemesi atamalarda “sahte imza” kullanıldığını karara bağladı ve bu tür işlemlerin iptaline karar verdi. Konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, sahte imza ile memurları belediyeden uzaklaştıranlar hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.

  AKP’de, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 367 çoğunluğun sağlanması için CHP’li eski Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım’a “rüşvet” teklif ettiği gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan Remzi Gür’ün ardından, bir yargı şoku da Altındağ Belediyesi’nde yaşandı. Ankara 2’nci İdare Mahkemesi, belediyede çalışan bazı memurların tayinlerinde “sahte imza” kullanıldığı iddialarını karara bağladı.

  Mahkeme, belediyede memur olarak çalışan ancak isteği olmadan başka bir kuruma ataması yapılan N.S.’nin açtığı davada kararını açıkladı. Mahkeme kararında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, kurumlar arası atamada “memurların isteği” şartı bulunduğuna işaret edilirken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da davacı adına atılan imzaların sahte olduğunu tespit ettiğine dikkat çekildi. Mahkeme, atama işleminin iptaline karar verdi.

  MECLİS’E TAŞINDI

  Mahkeme kararının ardından söz konusu iddialar Meclis gündemine taşındı. CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Önergesinde söz konusu atamaların İçişleri Bakanlığına ve bağlı kurumlarına yapıldığını ifade eden Mengü, Bakanlığın usulsüzlüklere göz yumduğunu ileri sürdü.

  Sahte imzalı dilekçelerle memurların başka kurumlara atamalarının Belediye Başkanının bilgisi dahilinde olup olmadığının açıklanmasını isteyen Mengü, Bakan Atalay’a şu soruları yöneltti:

  “-Bakanlığınızca Altındağ Belediyesi’nde dilekçelere sahte imza atanlar hakkında yasal bir işlem yapılmış mıdır?

  -Sahte imza ile memurları belediyeden uzaklaştırmayı alışkanlık haline getirdiği iddia edilen ve sahte imza ile memurları belediyeden uzaklaştırdığı mahkeme kararı ile tespit edilenler hakkında yasal işlem yapacak mısınız?

  -Başka belediyelerde buna benzer usulsüz işlemlerin yapıldığı konusunda bir soruşturma yapılmış mıdır?

  -Sahte imza ile başka kuruma naklen atandığı tespit edildiği için tekrar Altındağ Belediyesi’ne dönen memur ve bundan sonra mahkeme kararlarıyla dönecek olan memurlara yapılacak siyasi baskılara karşı bir önlem alacak mısınız?

  -Bu yapılanların Hükümetinizin yeni bir kadrolaşma politikası olduğu konusundaki düşünceniz nedir?”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı