GeriGündem AKP'li belediye, mahkeme kararıyla düştü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'li belediye, mahkeme kararıyla düştü

İstanbul Ümraniye’ye bağlı Yenidoğan Beldesi Belediye Başkanı AKP’li Hilmi Kaplan hakkında açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, AKP’li Kaplan’ın seçimini hukuka aykırı buldu.

Mahkeme kararı uyarınca, AKP’li Hilmi Kaplan’ın belediye başkanlığı düşürülmüş oldu. Yenidoğan’da önümüzdeki günlerde, belediye başkanlığı için seçim sandığının konulması gündeme gelecek. Belediye Meclis üyeleri, yeni belediye başkanını seçmek için sandık başına gidecek.

Ümraniye Yenidoğan’da tartışmalarla devam eden süreç, İçişleri Bakanlığı’nin raporları sonucu AKP'li Belediye Başkanı Hakan Örüng ile Yardımcısı Özkan Kıral'ın görevden alınmasıyla son bulmuştu.

Görevden almanın 25 Aralık 2007’de gerçekleşmesinin ardından, Belediye Meclisi yeni bir başkan seçmek üzere toplanmış ve 2 Ocak 2008 tarihinde seçim yapılmıştı.

SP VE CHP İŞBİRLİĞİ YAPTI

Boşalan başkanlık koltuğuna oturmak için çalışma yürüten ve şanslı görülen SP’li Hikmet Yücel, CHP’den de destek aldı. CHP’li Meclis Üyeleri, oylarını SP’nin adayı Hikmet Yücel’e verdi. Ancak, sandıktan AKP’nin adayı Hilmi Kaplan çıkınca, sonuca SP ve CHP’liler, itiraz etti. SP ve CHP’li üyelerin itirazından sonuç çıkmayınca yargı yoluna başvuruldu. Saadet Partili Hilmi Başkara'nın açtığı davada, yeni seçilecek olan başkanın 5393 sayılı Belediye Kanunu’na göre, 9 oy alması gerektiği, AKP’li adayın ise 8 oyda kaldığına vurgu yapıldı.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi’ne verilen dilekçede, seçimle işbaşına gelen üye sayısının 15 olduğu, başkanın da üye tamsayısına dahil edildiğinde, sayının 16’ya çıktığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı’nin yayımladığı hükümlere göre, AKP’li Kaplan’ın başkan olamayacağının altı çizildi.

MAHKEME: YÖNETMELİKLER AÇIK

Mahkeme, bir ay önce açılan davayı, geçtiğimiz cuma günü sonuçlandırdı. İstanbul 9. İdare Mahkemesi, “Yapılan işlemin hukuka aykırılığı açıktır. Telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uygulanmalıdır” dedi. Bu karar uyarınca, AKP’li Hilmi Kaplan’ın belediye başkanlığı da düşürülmüş oldu. Karar temyiz edilmez ya da temyiz de aynı yönde karar verirse karar kesinleşecek. AKP böylece, bir belediyesini kaybedecek. Yenidoğan’da önümüzdeki günlerde, belediye başkanlığı için seçim sandığının konulması gündeme gelecek. Belediye Meclis üyeleri, yeni belediye başkanını seçmek için sandık başına gedecek.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle