GeriGündem AKP'li Başkan: Devlet gecekondu yapıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'li Başkan: Devlet gecekondu yapıyor

DENİZLİ Belediye Başkanı AKP'li Nihat Zeybekci, Denizli Kent Sempozyumu'nda ruhsatsız yapılaşma sorununa dikkat çekerken, “Devlet normal vatandaşa tüm kuralları uyguluyor, ancak devletin kendisi de gecekondu yapıyor” dedi.

TMMOB tarafından Pamukkale Üniversitesi'nde düzenlenen ‘Denizli Kent Sempozyumu’nda ilginç açıklamalarla gündeme gelen Başkan Zeybekci, gecekondu ve kaçak inşaat yapan vatandaşların tepesine bindiklerini, devletin normal vatandaşa karşı tüm kuralları detaylarına kadar uyguladığını belirtti. Ancak devletin kendisinin de gecekondu yaptığını kaydeden Zeybekci, somut örnek olarak Denizli Devlet Hastanesi'ni gösterdi.

Devlet Hastanesi'nin ruhsatsız olduğunu, hastaneye sürekli yeni ilaveler yapıldığını, başta belediye olmak üzere kimsenin hesap soramadığını söyleyen Zeybekci, “Devlet, hastane ve diğer kamu kurumlarını yapıyor. Camiler yapılıyor. Biz belediye olarak gecekondu yapan vatandaşın tepesine biniyoruz ama devletin yaptığı binaların ruhsatlı olup olmadığını kontrol bile edemiyoruz. Belediyelerin kontrol etme yetkisi yok. Bize diyorlar ki, gecekondu yapanların üzerine gidiniz. Kaçak yapılaşmayı önleyiniz. Normal bir vatandaş bir yapı yaparken tüm kuralları işleten devletin kendisi gecekondu yapıyor. Devlet, kendi koyduğu kurallara uymuyor, durmadan gecekondu yapıyor. Bu yapıların kent dokusuna uygun olup olmadığına kimse bakmıyor. Denizli Devlet Hastanesi'ni yapan devlettir ve bu hastanemiz depreme dayanıksız olduğu için milyonlarca lira harcanıp güçlendirme çalışması yapılmıştır. Madem ki beledilerin kamu binalarını denetleme yetkisi yok, belediye başkanları ve meclis üyelerine ne gerek var. Kararları Ankara verir, belediye memurları uygular” dedi.

HASTANE POLEMİĞİ

Sempozyumda hastane polemiği de yaşandı. Jeoloji Mühendisi ve CHP il yöneticisi Ahmet Divarcı, soru sormak için söz aldı, Vali Hasan Canpolat ile Belediye Başkanı Nihat Zeybekci'ye “Devlet Hastanesi'ni TOKİ'ye peşkeş mi çekeceksiniz, buradan kimler rant elde edecek” diye soru yöneltti. İlk sözü Vali Canpolat aldı. Divarcı'nın üslubunu eleştiren Canpolat, “Üslup ve edep korunmalı. Devlet Hastanesi'ne hastalarla birlikte günde 50 bin kişi gidiyor. Kent içi trafik bu yüzden tıkanıyor. Ben 20 yıldır idarecilik yapıyorum. Biz geleceğin Denizli'sini inşa etmeye çalışırken, sokak diliyle seviyesiz sözler sarfedilmesi ayıp. Denizli'ye 1600 yataklı hastane kazandırmaya çalışıyoruz. Kamusal çıkarı devletin valisi olarak her zaman ön planda tutarım” dedi.

Başkan Zeybekci de TOKİ'nin 160 milyon YTL harcayarak Üçler Beldesi yakınlarına 1200 yataklı hastane inşa edeceğini söyledi. Zeybekci, “Devletin yaptığı ve ruhsatsız çalıştırılan gecekonduyu bir mühendisin savunması ilginç. Şimdiki Devlet Hastanesi'nin bulunduğu alanda yeşil alan, kültür merkezi ve belki alışveriş merkezinin bulunacağı kompleks yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle