Gündem Haberleri

  AKP'li Bağış: Kınama değil eylem bekliyoruz

  A.A
  06.10.2008 - 15:56 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, “ABD ve Avrupa için El Kaide terör örgütü ne ise PKK'nın da Türkiye ve Türk halkı için o olduğunu” belirterek, “Biz, Avrupalı müttefiklerimizden kınamadan çok eylem bekliyoruz” dedi.

  Bağış, CNN International'ın konuğu oldu. CNN'de Ralitsa Vassileva'nın sunduğu haber programına telefonla katılan Bağış, PKK'lı teröristlerin Aktütün Sınır Karakolu'na yaptığı saldırı sonucu 15 askerin şehit edilmesinin ardından, bu televizyon kanalının PKK ile ilgili yayınında Türkiye'nin terörle mücadeledeki tutumu
  hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  “ABD ve Avrupa için El Kaide neyse PKK da Türkiye ve Türk halkı için odur” diyen Bağış, PKK'nın sadece Türk askerlerine değil, sivil halka da saldırdığını, 1984'ten bu yana 40 binin üzerinde hayata kastettiğini kaydetti.

  Terörle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine değinen Bağış, PKK'nın, Avrupa'daki yapılanmasından büyük bir lojistik destek sağladığını, Avrupa ülkelerinin, PKK'nın yapılanmalarıyla mücadele etmesinin ve bu yapılanmaların şiddetin propagandasını yapmasını önlemesinin önemine işaret etti.

  Bağış, “Ancak ne yazık ki Danimarka'da PKK'nın propagandasını yapan bir kanalın yayınına hala izin verilebiliyor” şeklinde konuştu.

  “EYLEM BEKLİYORUZ”

  “PKK'nın Avrupa Birliği'nin terör örgütü listesinde bulunduğunu ve PKK'nın terörist eylemlerini Avrupa ülkelerinin kınadığının” hatırlatması üzerine Bağış, “Biz, Avrupalı müttefiklerimizden kınamadan çok eylem bekliyoruz. Teröristin iyisi kötüsü yoktur. Siz terörle mücadelede müttefiklerinizle işbirliği içinde olmazsanız, o terör bir gün mutlaka sizi de vuracaktır. Müttefiklerimizin, teröristlere, PKK'ya, terörist gibi muamele etmelerini bekliyoruz” dedi.

  Türkiye'nin mücadelesini sadece silahla sürdürmediğini dile getiren Egemen Bağış, eve dönüş ve pişmanlık yasalarına atıfta bulunarak, Türkiye'nin, PKK'nın silah bırakması için çok önemli bir zemin hazırladığını, ancak PKK'nın bunu değerlendirmediğini söyledi.

  Türkiye'de yaşayan Kürt halkının bundan birkaç yıl öncesine göre özgürlük ve refah seviyesinin arttığını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bağış, “Bundan 10 yıl önce Türkiye'de 'Ben Kürt'üm' diyebilmek çok güçken, şimdi Kürtçe tiyatrolar izleniyor. Devlet televizyonu Kürtçe yayına başlıyor. Kürtçe gazeteler, dergiler basılıyor” diye konuştu.

  Bağış, PKK'nın Kuzey Irak'taki yapılanmasından beslendiğine de dikkati çekerek, terörizmle dünya çapında mücadele etmek için bu mücadelenin amacı etrafında birleşmek ve bunun için uluslararası bir platform oluşturulması gerektiğini bildirdi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı