Gündem Haberleri

  AKP'den yoksula 'seçim' yardımı

  ANKA
  09.07.2007 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Seçim için geri sayım sürerken, işçiden çiftçiye, sözleşmeli personelden memura kadar her kesimin gönlünü almaya çalışan AKP Hükümeti, yoksul kesime yardım dağıtımına da hız verdi. AKP’nin ilçe teşkilatları aracılığıyla, dağıtılan yardım paketlerinde reçelden yağa, pirinçten makarnaya, sabundan peçeteye kadar yaklaşık 300 YTL tutarında gıda ve temizlik maddeleri bulunuyor.

  AKP Hükümeti, seçim öncesinde talip olduğu oyları alabilmek için yardım kampanyalarını artırdı. Hükümet, işçiye zam, belediye borçlarının ertelenmesi, çiftçilerin kefaletten doğan borçlarına af, konut edindirme yardımı ödemeleri, fındık üreticisine destek, gıda ve turizmde KDV indirimi, kömür ve gıda yardımı gibi uygulamalarla vatandaşın gönlünü almaya çalışıyor. AKP, ilçe teşkilatları aracılığıyla İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye genelinde sokak sokak gıda ve temizlik malzemesi yardımlarını artırdı. Ramazan aylarında dağıtılan gıda paketleri iki-üç katına çıkarılarak, içeriği zenginleştirildi. Bu kez sadece yoksul kesime değil, kirada oturan ve bir maaşla geçinen ailelere de yardım paketi dağıtılıyor. Seçim öncesi hazırlanan yardım paketlerinin içerisinde, “15 paket makarna, 2 çeşit reçel, 3 büyük paket çay, 1 teneke peynir, 5 kiloluk sıvı yağ, 2 kutu salça, 6 kilogram şeker, 10 kiloluk sıvı yağ, 5’er kilo pirinç, nohut, fasulye, mercimek, zeytin, çamaşır ve bulaşık deterjanı, banyo ve el sabunları” bulunuyor.

  KÖMÜR YARDIMLARININ KAPSAMI GENİŞLEDİ

  Seçim öncesi Türkiye genelinde kömür yardımları da artırıldı. Başbakanlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, sadece yoksul kesime değil, ekonomik durumları iyi olanların da evlerinin önüne yardım için kömür poşetleri bırakıyor. Kömür yardımı için hazırlanan listelerdeki kişi sayısının da arttığı belirtiliyor.

  ÖNCE ÇİFTÇİNİN GÖNLÜNÜ ALDI

  Hükümet, seçim öncesi IMF’nin “seçim ekonomisi” uyarılarına karşın başta yasal düzenlemeler olmak üzere işçi, memur, çiftçinin gönlünü alan düzenlemelere imza attı. İlk olarak çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine kefaletten doğan borçlarına af getirdi. Bu alacaklar Hazine tarafından karşılanacak. Bir diğer gönül alma icraatı da çiftçiye sıfır faizli sulama kredisi vermek oldu. Haziran ayı başından itibaren de bitkisel ürün primleri ödenmeye başladı.

  KDV İNDİRİMLERİNE GİDİLDİ

  Hükümet, son 4.5 yıldır gerek turizm gerekse gıda sektörünün ısrarla gündeme taşıdığı KDV indirimini seçimlerin öne alınmasıyla birlikte yaşama geçirdi. Böylece gıda ve turizmde KDV oranları 10 puan indirildi. Kamu kuruluşlarında geçici işçi statüsünde çalışan 218 bin kişinin kadroya alınması da seçim yatırımlarının önemli bir ayağı olarak değerlendirildi. Kadroya alınma çalışmaları sürerken, yeni sözleşmeliler için unvanlar itibariyle ücret tavanları belirlendi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı