GeriGündem AKP'den çifte istifa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  45
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'den çifte istifa

Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan ve İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, AKP'den ayrıldı. Eski AKP'li Abuşoğlu ANAP'a katıldı.

Bugün AKP'den ilk istifa haberi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan'dan geldi.

Özdoğan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Erzurumlu seçmenin iradesi doğrultusunda AKP'den istifa ettiğini bildirerek, “Başbakan geçtiğimiz günlerde istifa eden milletvekilleri, 'çuvaldaki çürüklerdir' buyurmuş... O öyle buyursun, biz ise AK Parti içindeki çürümeden korunmak için istifa ediyor ve Başbakan'ın gerçeklerden adım adım uzaklaşmasını eski bir Yunan trajedisini seyreder gibi izliyoruz” dedi.

ÖZDOĞAN'I ENGELLEME İÇİN İTİŞKAKIŞ

 

Özdoğan istifa etmeden önce Meclis koridorlarında milletvekilleri arasında itiş-kakış yaşandı.

    

AKP milletvekilleri cep telefonuyla Özdoğan’a ulaşmaya çalışarak, istifa etmekten vazgeçirmeyi denedi. Ancak istifa etmeye kararlı olan Özdoğan’ın telefonu kapalıydı. Daha sonra AKP'li milletvekilleri Özdoğan'ı basın toplantısının yapılacağı salonun dışında bekledi. .

    

Konya Milletvekili Ahmet Işık ve Erzurum Milletvekili Ömer Özyılmaz basın toplantısına gitmesini engellemeye çalıştı. Engelleme çabaları, kapıda milletvekilleri arasında itiş kakışa dönüştü. Ancak mücadeleyi kazanan, istifada kararlı olan İbrahim Özdoğan oldu. Milletvekili arkadaşlarının elinden kurtulup salona girdi ve istifa için hazırladığı konuşma metnini okudu.

YILDIZ: YAŞADIĞIM HAYAL KIRIKLIĞINI MİLLETİMİZE DE YAŞATMAMAK ADINA İSTİFA EDİYORUM

Bu istifanın ardından AKP İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, partisinden istifa etti.

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:
  
“Kuruluşundan bugüne içinde bulunduğum, emek verdiğim AK Parti'nin son zamanlarda iç ve dış siyasette izlemiş olduğu politikalar, parti içi antidemokratik ve adaletsiz uygulamalar, partiyi başlangıcındaki misyonundan uzaklaştırmıştır. Halkımız adına yaptığımız her türlü uyarılara rağmen birçok milletvekili arkadaşım gibi fikirlerimize kayıtsız kalınmış; kolektif akıl anlayışı hiçe sayılmıştır. Milletin vekili olma bilinci ve sorumluluğu ile yaşadığım hayal kırıklığını milletimize de yaşatmamak adına, mensubu bulunduğum AK Parti'den istifa kararımı saygıdeğer kamuoyu ile paylaşıyorum.”

Yıldız'ın istifasıyla AK Parti'nin milletvekili sayısı 357'ye düşerken, bağımsız milletvekili sayısı 12'ye yükseldi. 
  
Bu arada AKP'den dün istifa eden Gaziantep Milletvekili Ömer Abuşoğlu bugün ANAP'a katıldı.

MECLİS'TE SON DURUM

Bu gelişmeler üzerine Meclis'teki sandalye dağılımı şöyle oldu:

   AKP:      357
    CHP:      163
    DYP:        6
    ANAP:       6
  SHP :       5
    HYP:        1
    BAĞIMSIZ:  11
    BOŞ:        1

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle