GeriGündem AKP'den Büyükerşen'e suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'den Büyükerşen'e suç duyurusu

AKP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen hakkında AKP'yi ''işgalci'' olarak tanımladığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

AKP'nin avukatı Fatih Şahin tarafından Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen suç duyurusu dilekçesinde, Yılmaz Büyükerşen'in yerel seçim sonrasında  AKP'ye ve partililere hakaret ettiği ifade edildi.
  
Dilekçede, Büyükerşen'in 31 Mart'ta yerel bir televizyonda yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşı'ndakiişgal dönemi ve Kurtuluş Savaşı yıllarına değindiği anlatıldı.
  
Büyükerşen'in, Eskişehir'in demokrasi ve laik cumhuriyetin kalesi olduğunu söylediği ve ''Eskişehir AKP'nin bütün gücüyle kuşatılmış, bütün gücüyle yüklendiği bir savaştı buradaki. Bir siyasi savaş'' dediği kaydedildi.
  
Büyükerşen'in, AKP'yi ''Türkiye'yi parçalayan, bölen ve işgaleden düşman'' olarak tanımladığı öne sürülen dilekçede, demokratik birşekilde gerçekleştirilen yerel seçimlerde AKP'yi ve partilileri de ''işgalci'' olarak itham ettiği savunuldu.
  
Dilekçede, Büyükerşen'in, ''AK Parti'nin manevi şahsiyetine hakaret ettiği gibi bölge halkını da birtakım sosyal ve siyasi farklılıklara dayanarak düşmanlığa ve kin beslemeye basın yoluyla tahrik ettiği'' ileri sürüldü.
  
Dilekçede, Büyükerşen hakkında, Basın Kanunu ve Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca yasal işlem yapılması talep edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle