GeriGündem AKP'den Büyükanıt'a iki eleştiri birden
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  103
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP'den Büyükanıt'a iki eleştiri birden

AKP'den Büyükanıt'a iki eleştiri birden
refid:6997258 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın, Cumhurbaşkanı adayı konusunda “laikliğe sözde değil, özde bağlılık" sözlerine yönelik bir eleştirisinin olmadığını, aksine takdir ettiğini söyledi.

"PADİŞAHLIĞA, İMPARATORLUĞA GERİ DÖNME GİBİ BİR DÜŞÜNCESİ ASLA OLAMAZ"


Meclis’e milletvekili kaydını yaptırmak için gelen Bakan Şahin, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın, laiklikle ilgili sözlerini hatırlatması üzerine Şahin,“Cumhuriyet konusunda kimsenin geriye gitme, padişahlığa, imparatorluğa geri dönme gibi bir düşüncesi asla olamaz. Bunu bir siyasi polemik konusu yapmak yanlıştır” dedi.

"ELEŞTİRMİYOR, TAKDİR EDİYORUM"

Şahin, “Cumhuriyetimiz milletimize mal olmuştur. Milletimiz özümsemiştir. O nedenle bu tür beyanlar sadece Cumhuriyetimiz ve temel nitelikleriyle birlikte geleceğe daha sağlam adımlarla yürüsün düşüncesiyle sarf edilmiş beyanlardır. Bunları eleştirmek değil takdir etmek düşüncesindeyim” diye konuştu.

SİYASİ POLEMİK KONUSU

“Bu sözler cumhurbaşkanlığı seçim sürecini etkiler mi” sorusuna “Bunlar birbirine karıştırılmasın. Çok ayrı şeylerdir” diye yanıt veren Şahin, kendisinin ve diğer arkadaşlarının Cumhuriyete sahip çıkma, onu çağdaş uygarlık düzeyinin önüne geçirme düşüncelerini kamuoyu ile paylaştıklarını söyledi. Şahin "Genelkurmay Başkanımızın da ifadesi de bu amaçla söylenmiş bir ifadedir diye değerlendiriyorum. Bunu siyasi polemik konusu yapmak yanlıştır” dedi.

"ÜSKÜL ERKEN SÖYLEDİ"

AKP’li Zafer Üskül’ün, Anayasa değişikliği ilgili sözlerini erken ve abartılı bulan Şahin, bu konuyla ilgili hükümetin henüz çalışmalarını netleştirmediğini belirtti. Şahin, “AKP olarak nasıl bir Anayasa değişikliği düşündüğümüzü, partinin yetkili organlarında görüşülüp kamuoyu ile paylaşılmadan bunun üzerinden bir değerlendirme yapılması olumlu yada olumsuz görüş bildirmesini bu aşamada erken buluyorum” dedi.

ŞENER: "OYLARDAKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR 27 NİSAN BİLDİRİSİ"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, TOBB ETÜ'de Ekonomi Bölümünde öğretim üyeliğine başlayacağını, ayrıca Hacettepe Üniversitesinde de ders vereceğini bildirdi.

Gazetecilerle bir veda toplantısı düzenleyen Şener, bundan sonraki dönemde hayatında siyasete daha az yer vereceğini belirterek, ancak bundan sonra belirli aralıklarla durumunu gözden geçirerek, siyasetle ilişkisinde yeni kararlar alabileceğini açıkladı.

Demokrat Parti'ye geçip-geçmeyeceği konusundaki soruya da Şener, “Şu an pozisyonumda bir değişiklik düşünmüyorum” yanıtını verdi.

Son seçim sonuçlarına 27 Nisan bildirisinin katkısının olup-olmadığı yönündeki soru üzerine Şener, bunun bir tez olarak araştırılabileceğini, ifade ederek şunları kaydetti:

“Halkımızın algılamaları belli bir fotoğraf çıkardı. Cumhurbaşkanlığı süreci ve süreçte yaşananlar, eğilimleri, oy dağılımını etkilemiştir. Bu süreç tek bir olayla anlatılamaz, adaylık süreci, 367 kararı, 27 Nisan bildirisi var. TBMM oylama sürecinde yaşananlar, DYP ve ANAP'ın birleşme çabalarının arkasındaki güven boşluğu var, ancak en önemli faktörlerden birisi 27 Nisan bildirisidir.”

Türkiye ekonomisine ilişkin önümüzdeki dönemdeki risklerin de sorulması üzerine Şener, en önemli riskin küresel sermaye hareketleri olduğunu ve bunun yakından izlenmesi gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle